Diyanet İşleri Bitcoin Fetvasını Yineledi

Diyanet İşleri Bitcoin Fetvasını Yineledi

Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin gibi kripto paraların caiz olmadığına dair bir fetva yayınlamıştı. Ancak az zamanda rekor üzerine rekor kırarak yatırımcısına milyonlar kazandıran Bitcoin’e ilgi bitmek bilmiyor. Bu kazancın tabi ki bir de dini boyutu var. Vatandaşlar Bitcoin aracılığla kazanılan paranın helal olup olmadığını merak ediyorlar. Diyanet işleri de bunun üzerine daha önce yayınlamış olduğu fetvayı yineledi.

Kredibanka.net / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı insanların merak ettiği dini konularda onları aydınlatmak adına bir hizmet sunuyor. İnternet sitesi aracılığıyla istediğiniz konuda merak ettiğiniz dini soruları sorup yanıtını alabiliyorsunuz. Son zamanlarda rekor üzerine rekor kıran Bitcoin’e artan ilgi de dini sorular hizmetine sıkça bu konuyla ilgili soruların gelmesine neden oluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sini sorular bölümüne gelen Bitcoin caiz midir? sorusuna gelen yanıt ise daha önceki fetva ile aynı. Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin hakkında, “Özünde belirsizlik taşıyan, kamuoyunda

‘Saadet Zinciri’ olarak bilenen uygulamalar gibi, belli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kritopta paralar caiz değildir.” dedi.

Diyanet işlerine göre dini açıdan para konusunda mühim olan, kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven vermesi. Bu nitelikleri taşıyan paraların kullanılmasında dini açıdan bir sakınca yok. Para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olan para birimlerinin kullanılması ise caiz değil. Diyanet işleri başkanlığına göre Bitcoin’in bir karşılığı olmadığından haksız kazanç sayılıyor ve caiz olarak görülmüyor.

Son zamanlarda Bitcoin’in dünya çapında büyük ilgi görmesi ve değerini her gün katlayarak yatırımcılarına muazzam paralar kazandırması üzerine, çeşitli isimlerle benzer para birimleri de ortaya çıkmış durumda. Kimi hiç rağbet görmezken, kimi ise Bitcoin kadar olmasa da değer kazanıyor. Ancak temelde hepsi aynı yapı. Hiç biri bir ülkenin resmi para birimi değil ve internet ortamında kullanılıyor. Hiç bir güvenilirliği ve karşılığı da yok. Tüm bunlara karşın insanlar bu para birimlerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Gerçek paralarını sanal paalara dönüştürerek yüksek karlar elde etmeyi hayal ediyorlar. Ancak Diyanet’in dışında ekonomi uzmanları da uyarıyor, bu para birimlerinin hiç biri güvenli yatırım aracı değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM