Başbakan, ND genel başkanının sert meclis tartışmalarında çatışmasına neden oldu

Başbakan, ND genel başkanının sert meclis tartışmalarında çatışmasına neden oldu

Parlamentoda Çarşamba günü yapılan ve hükümetteki güven oylamasının tartışıldığı ilk gün, Başbakan Alexis Tsipras ile Yeni Demokrasi lideri Kyriakos Mitsotakis arasında şiddetli ve uzun süren bir çatışma yaşandı ve üç seçim savaşı için gergin bir geri sayım sahnesine sahne oldu.

Mitsotakis, Tsipras’a geçen yıl Doğu Attika’daki felaket yangınlarına cevap verme konusundaki devlet yetersizlikleriyle ilgili son vahiy üzerine ve tekerlekli sandalyeye dayanan bir MEP adayı olmak için olumlu eylem yasalarını istismar etmekle suçlayan alternatif Sağlık Bakanı Pavlos Polakis’e karşı çıkan bir saldırı yüzünden son vuruşu yaptı devlet işi.

Tsipras’ın SYRIZA’sının “İyonya’nın mavi-yeşil sularında battığını” iddia ettiği “ahlaki avantaj”, Mitsotakis, geçen yaz yangından sonra lüks bir yatta prömiyerleri gösteren fotoğraflara atıfta bulunduğunu belirtti.

Meclis’teki konuşmasında Tsipras, ND’nin Polakis’e karşı “karakter suikasti” olarak kınama hareketini reddetti ve geçen yaz bir işadamı yatında yaptığı tatilde “dedikodu” olarak eleştirisini reddetti. Salı günü. 

Başbakan, ND’nin sansür hareketinin arkasında “gizli bir gündem” olduğunu iddia ederek partiyi Uluslararası Para Fonu ile uyumlu politikalara sahip olmakla ve bu önlemleri Yunanistan’a dayatmak için “gizli bir plan” ile suçladı. Mitsotakis’i, Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) adayı olan Avrupa seçimlerinin adayı Manfred Weber’e de bağladı ve ikincisi yaptığı açıklamaların “sorumsuz” olarak eleştirilmesinden birkaç saat sonra geldi.

Mitsotakis, yaptığı açıklamada, Tsipras tarafından ilan edilen bildirilerin, öncülün “paniğini” ortaya çıkardığını söyledi. “Gündemi değiştirmeye çalıştınız. Son dört yılda aldığınız her şeyden çok azını vermek. Ama vergilerini ödeyen Yunanlılar … panikini görüyorlar. Mitsotakis, onları tekrar kandırmak için çabalarını görüyorlar ”dedi. 

Kişisel jiblerle ve kemer altı yorumlarla dolup taşan tartışmanın resmi konusu hakkında nispeten az şey söylendi. Tsipras, milletvekillerini ülkenin ekonomik iyileşmesini ilerletmek için yaptığı açıklamada hükümetine destek vermeye ve ayrıca bildirileri savunmaya çağırdı. Mitsotakis, yaklaşmakta olan Avrupa seçimlerinde “geniş ve net” bir galibiyete baktı ve “daha büyük bir siyasi değişimin ilk adımı” olabileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM