Bayramiç Köylülerinin Yüzünü Güldüren Zeytin Bolluğu

Bayramiç Köylülerinin Yüzünü Güldüren Zeytin Bolluğu

Çanakkale’ye bağlı Bayramiç ilçesi, Kaz Dağlarının kuzeye bakan yamaçlarının eteklerine kurulmuş köyleriyle meşhur. Köylüler genellikle geçimlerini zeytin yetiştiriciliği ile sağlıyor. Bu sene ise zeytin ağaçlarının veriminden oldukça memnunlar.

Bayramiç ilçesine bağlı köylerin geçim kaynaklarının başlıca zeytincilik. Hasat sonrası kazandıkları paralarla geçimini sağlayan köylüler bu sene yazın bol yağış alan yörede, zeytin ağaçlarının veriminden gayet memnun. Köylüler hasadı halen devam etmekte olan zeytinlerini, zeytin yağına dönüşmek üzere fabrikalara satmakta. Köylüler zeytin veriminden memnunken, bu sene gerçekleşen yüksek verim nedeniyle fabrikalar da fazla mesai yapıyor. Köylüler traktörler dolusu zeytini satmak üzere fabrikalara getiriyor. Bunca zeytini, zeytin yağına dönüştürmekte zorlanan fabrikalar ise tonlarcasını çuvallayarak fabrikaların bahçelerine, sıkılmak üzere istiflemiş durumda.

Bu sene öyle zeytin bolluğu yaşanıyor ki, zeytin dolu çuvallar fabrikaların bahçelerine dahi sığmıyor. Bazı köylüler yağının çıkarılması için getirdikleri zeytinleri traktörlerin römorkundan dahi indiremedi. Fabrikaların önleri zeytin dolu römorklardan sıra olmuş durumda.

Ürünlerini sıkılmak üzere fabrikada sıraya sokan çiftçiler,” Bu sene zeytin bol olduğu gibi gayet de kaliteli. Bu bolluktan dolayı fabrikalar da sıkma işlemine yetişemiyor. 15-20 gündür sıra bekleyenlerimiz var. Havaların da iyi gitmesiyle hasat işlemi sürüyor. Bir kaç gün hasada elverişli olmayan hava şartları olsa bu arada fabrikaların yoğunluğu da azalmış olur. Ancak havaların iyi gitmesi ve hasadın sürmesi fabrikaların da gece gündüz çalışmasına neden oluyor. Ancak yaşanan bu bolluk fiyatları olumsuz etkiledi. Şu an zeytinyağı fiyatı 15 lira civarlarında, bizi kurtaran fiyat 20 liradan aşağı değil.” dedi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan bir diğer çiftçi ise, “Yaz mevsiminde düşen bol miktarda yağış sayesinde bu sene zeytinlerimiz bol ve kaliteli. Bu bolluk karşısında fabrikalar yetersiz kalmaya başladı. Genel olarak bu civarda yıllık üretim 1000 ton olurdu. Çevreye kurulan fabrikalar da bu kapasiteye uygun olarak tasarlanmış. Ancak bu yıl yaşanan bollukla üretim 2 hatta 3 katına kadar çıktı. Fabrikaların gece gündüz demeden çalışmasına rağmen henüz sıkılmayı bekleyen 500 ton daha zeytin var. 250 300 civarında çiftçimiz sırada. Fabrikaların kapasitesi günde en fazla 50 ton işleyebilecek civarda. 50 ton zeytinden de 10 ton civarında yağ elde ediyoruz. Bu dene sezon hayli uzun olacağa benziyor. Fabrikalar bu hızla 3 ay daha çalışması gerekebilir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM