Berlin ve ESM erken IMF ödenmesinden memnun değil

Berlin ve ESM erken IMF ödenmesinden memnun değil

Alman Maliye Gazetesi Handelsblatt Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Almanya Maliye Bakanlığı, Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na borcunu erken ödeme olasılığını olumsuz yönde görüyor.

Handelsblatt’ın gördüğü Olaf Scholz başkanlığındaki bir notta, “Ciddi çekincelerle IMF’nin erken geri ödemesini algılamaya devam ediyoruz” dedi. Raporda, bu olumsuz tutumun, bu gelişimin Berlin’den kaçınmak isteyeceği Yunanistan’dan bir IMF’den ayrılma olarak görüleceği korkusuna dayandığı açıklanıyor. Hem Alman bakanlığı hem de Federal Meclis, Yunanistan ‘ın kurtarma programında kalan Fonu kriz yönetimi konusundaki bilgi birikiminden dolayı her zaman ısrar etti.

Alman gazetesi, Başbakan Alexis Tsipras’ın Fonu Yunanistan’dan ihraç etme sözünün, Alman parlamentosunun rızasını gerektirecek şekilde gerçekleşmeyeceğini; Handelsblatt, Federal Meclis’in gelecekteki rolünün Yunan ekonomisinin gelecekteki değerlendirmeleri için güvenceye alınması durumunda Federal Meclis’in yalnızca ilk ödemede yeşil ışık tutacağını belirtti.

Aynı mesaj Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) sözcüsünden de geldi. Handelsblatt’a IMF’nin, geçtiğimiz Ağustos ayında ESM programının tamamlanmasından sonra bile Yunanistan’ın ilerlemesinin izlenmesine katılması gerektiğini söyledi. Alman gazetesine verdiği demeçte, “IMF’nin Yunanistan’da gelecekte sahip olacağı rol de budur.” Diyerek, son sözünün avro bölgesi üye devletlerine ait olduğunu ekledi.

Öte yandan, Scholz’in selefi Wolfgang Schaeuble, Perşembe günü Financial Times ile yaptığı röportajda, Yunanistan’ın bloktan 10 yıl zaman ayırması gerektiğini söyledi.

2009’dan 2011’e kadar Yunanlı olan Giorgos Papaconstantinou ile geçici bir Yunan çıkışı fikrini suya soktuğunu kabul etti ve solcu SYRIZA’nın söz vermesi üzerine güçlenmeye başladı. ülkenin alacaklılarına meydan okumak.

Schaeuble, Şansölye Angela Merkel, Yunanistan’ı serbest bırakma önerisini reddettiğinde istifaya yaklaştığını bile açıkladı.İnternet üzerinden

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM