Çapraz kontrol birimi ortaya çıkıyor

Çapraz kontrol birimi ortaya çıkıyor

Nakit gayrimenkul satışları, Yunanistan’da ve yurt dışında geliri beyan edilmeyenler, yıllık geliri 10.000 avroyu geçmeyen veya daha büyük tutarlarda ancak orantısız giderleri olan vergi mükellefleri ile kısa vadeli kiralamalardan gelir elde edenler hakkında işlem yapılıyor. 2024 yılında vergi toplama mekanizması tarafından hedeflenmektedir.

Planlanan özel çapraz kontrolün büyük vergi kaçakçılığı olaylarını gün yüzüne çıkarması beklenirken, Bağımsız Kamu Gelirleri Kurumu’nun (AADE) hedefi bu yıl yaklaşık 1,7 milyar avro toplamak.

AADE’nin iş planına göre, büyük veri analizi ile teknolojinin tüm seçeneklerini kullanacak, yapay zeka kullanarak dijital fiyatlandırma sistemlerinden veri çıkaracak ve internet ve sosyal medyada bulunan her ürünü tanımlayacak yeni bir toplu dijital çapraz kontrol bölümü planlanıyor. .

Vergi idaresi tarafından bildirildiği üzere, değişikliklerin amacı vergi kaçakçılığı vakalarının bastırılmasında ve vergi tabanının genişletilmesinde vergi mekanizmasının verimliliğinin optimize edilmesidir. Elektronik kitaplardan (myDATA), “appodixi” uygulamasından, POS’un kasalarla ara bağlantısından ve şikayet platformundan alınan verilerin zorunlu kullanımı ve kullanımıyla vergi idaresinin etkinliği daha da güçlendirilecektir.

Bu yıl toplamda 120.000 vergi kayıt numarası (AFM) üzerinde kontrol yapılacağı, önceki yıllarda gelirlerini veya bir kısmını beyan etmeyi unutan 20.000 vergi mükellefine ise vergi tahminlerinin gönderileceği tahmin ediliyor.

AADE, özel çapraz kontrol biriminin yanı sıra vergi ve gümrük kontrolleri ve soruşturmaları için özel kuvvetlerden oluşan bir merkez hazırlıyor. Vergi idaresi tarafından açıklandığı üzere yeni yapı, merkezi bir koordinasyon merkezi görevi görecek, uzman denetim birimleri (vergi ve gümrük) arasındaki iş birliğini ve verimliliği artıracak, hedefe yönelik olarak gerçek zamanlı olarak sahaya müdahale edecek. Özel Kuvvetler Merkezi, halihazırda Kamu Gelir Güvencesi Denetim Servisi’nin (YEDE) bulunduğu binada yer alacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM