Çevreciler endişe etti, yerli halk İstanbul’un Çatalca’sında mayın genişlemesi konusunda endişeliydi

Çevreciler endişe etti, yerli halk İstanbul’un Çatalca’sında mayın genişlemesi konusunda endişeliydi

Çevreciler, İstanbul’un Çatalca ilçesinde bir kuvarsit maden ocağının üç katına çıkma endişelerini dile getirmişlerdir; ancak yerel halk plandan endişe duyduklarını ve daha fazla iş imkânı sağlayacağını umuyorlar.

“Maden hayatımızın kaynağı. Maden kapatılırsa bile bu köyde 30 aile kalmayacak. Bu madende ihtiyacımız olan her şey var “dedi. Yalıköy köyü başkanı (muhtar) Fehmi Kaçar, 25 Ocak’ta Hürriyet Gazetesi’ne verdiği demeçte;

Musa Eriken, madencilerin yüzde doksanı yerliler, restorant Musa Eriken, Bizans İmparatorluğu döneminden kalma ve “Çilingöz” ismiyle bilinen bir bölgede yer alan madende şikayetçi olan tek bir şahsın haberini almadığını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, çevreciler, maden genişlemesinin etkileri hakkında farklı bir görüş ediniyorlar.

Kuzey Orman Koruma Örgütü’nden Onur Akgül’e göre, “Çilingöz ormanlarının kalbindeki maden ocağının dört katına çıkması tüm bölgeye zarar verecek” diyerek, doğal ortamından kaçmaya zorlanan hayvanların İstanbul’un üçüncü havalimanı inşası nedeniyle barınak yaptığını da ekledi. alan.

“Tek başına bir ocağı açarak, Bulgar hükümeti kamp ve piknik alanlarını bu kuzey ormanlarında yasaklamıştır. Ancak Türk hükümeti, bu ormanların yağmalanmasını teşvik ederek inşaat işleri için sermaye yaratmak için teşvik ediyor “dedi. Akgül, Türkiye’nin ormanlarına ilişkin endişelerini dile getirdi.

24 Ocakta bildirildiği üzere, bölgedeki kuvarsit madeninin toplam kapasitesi, lisansının şu anda 185 hektarlık bir alanı kaplaması nedeniyle yılda 1.5 milyon tona üçe katlanarak 41.25 hektarlık bir artış göstererek Çilingoz’a büyük bir tehdit oluşturuyor Doğa Parkı.

Enerji Bakanlığı tarafından verilen izinle onaylanan planlanan genişlemenin, madencilik atığı miktarını yılda 2.4 milyon tona çıkarması bekleniyor. Genişletilmiş patlatma operasyonlarının ormandaki doğa dengesine zarar vermesi ve bunun sonucunda 15 santimetre derinliğe sahip 229.000 metrekarelik topraktaki erozyona yol açması bekleniyor.

Buna ek olarak, Düzdere, Taşdelen, Mandıralı, Karasu, Hamit, Kumtarla, Kırmalar ve Küçükkırmalar olmak üzere toplam sekiz akarsu maden alanından geçmektedir.

Projeden etkilenme ihtimali yüksek yerleşim bölgesi, mayın alanına 2,2 kilometre uzaklıktaki Yalıköy köyü, en yakın ekili alan ise Karacaköy köyündeki ocaktan 6.5 kilometre uzaklıktadır.

Projenin sonucu olarak orman hacminde yapılması planlanan azalma, Karadeniz bölgesindeki Sinop Üniversitesinden bir yaban hayatı uzmanı araştırma görevlisi olan Pınar Çam’ın hazırladığı araştırmaya göre ekosisteme zarar ve biyoçeşitliliği etkileyecek.

Raporda, testudo hermanni, Avrupa havuz terrapin ve proje alanında ve çevresindeki ophisops elegans gibi sürüngen türlerinin projeden dolayı tehdit altında oldukları belirtildi. Proje alanında, benzer şekilde risk altındaki 82 kuş türü de bulunmaktadır. Bu raporda, bunlar arasında daha büyük benekli kartallar ve daha küçük kestreller yok olma eşiğinde bulunuyorlar.

Raporda, rapora göre, ek olarak, tehlike altında olan deniz su samurları bu bölgede yaşıyor ve bir tanesi en son 2002’de görülüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM