Çin düzenleyicisi video oyunu kurallarının taslağını web sitesinden kaldırdı; hisse yükselişi

Çin düzenleyicisi video oyunu kurallarının taslağını web sitesinden kaldırdı; hisse yükselişi

Reuters’in Salı günü yaptığı kontrollere göre, Çin’in oyun düzenleme kurumu, video oyunları oynamayı teşvik eden harcamaları ve ödülleri kısmayı amaçlayan geçen ay önerdiği kuralları web sitesinden kaldırdı ve bu, oyun şirketinin hisselerini artıran bir hamle oldu.
Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’nin (NPPA) web sitesinde yer alan taslak kural bağlantısına, Pazartesi günü çalıştıktan sonra Salı sabahı itibarıyla erişilemedi.
İlk açıklandığında piyasada çalkantılara yol açan kurallara ilişkin istişare süresi Pazartesi günü sona erdi.
Analistler bu kaldırma işlemini olağandışı olarak nitelendirirken, bazıları bir revizyonun yolda olabileceğini söyledi. NPPA, kaldırma nedenine ilişkin yorum talebine hemen yanıt vermedi.
Haitong Securities analistlerinden Xiaoyue Hu, Reuters tarafından incelenen müşterilere yazdığı bir notta, duyurunun kaldırılmasının “yeni tedbirlerde başka değişiklikler olabileceğinin” sinyali olabileceğini söyledi.
Hu, daha önce görüş alınmasına yönelik düzenleyici önlemlerin, istişare dönemi sona erdikten sonra bile hükümetin web sitelerinde kalma geçmişine sahip olduğunu söyledi.
Tencent Holdings’deki Hisseler (0700.HK), yeni sekme açardünyanın en büyük oyun şirketi ve en yakın rakibi NetEase (9999.HK), yeni sekme açar, sabah ticaretinde sırasıyla %6 ve %7 kadar yükseldi. İki şirketin hisseleri, Hong Kong Hang Seng Endeksi’ndeki (.HSI) %2,4’lük artışa rağmen öğle saatlerinde hâlâ %4’ün üzerinde yükselişteydi., yeni sekme açar.
Çevrimiçi oyunlar için harcama sınırlarının belirlenmesini öneren taslak kurallar, açıklandığında Çin’in en büyük iki oyun şirketinin piyasa değerinden yaklaşık 80 milyar doları silip, yatırımcılar arasında paniğe yol açmıştı.
Analistler aynı zamanda planların yatırımcıların zihninde potansiyel düzenleyici değişiklik riskini yeniden ön plana çıkardığını ve hükümetin yavaşlayan ekonomiyi teşvik etmek için özel sektör yatırımlarını artırmaya çalıştığı bir dönemde güveni zedelediğini söyledi.
Ancak beş gün sonra NPPA, kamuoyunun görüşlerini “ciddi bir şekilde inceleyerek” kendilerini geliştireceğini söyleyerek daha uzlaşmacı bir tavır takındı. Bu ayın başlarında Reuters, Çin’in kurallara bağlı bir hareketle bir oyun düzenleme yetkilisini görevinden aldığını bildirdi .
Analistler, önerilen kurallardaki en tartışmalı maddelerden ikisinin 17. ve 18. maddeler olduğunu söyledi. NPPA Aralık ayında bu makalelerle ilgili endişelerini kabul etmişti ve analistler bu makalelerin kaldırılma veya değiştirilme ihtimalinin olduğunu söyledi.
Madde 17, video oyunlarının oyuncuları savaşa zorlamasını yasaklamayı amaçlıyor; bu durum, çağdaş çok oyunculu oyunların çoğunluğunun temel mekaniğinin savaş olması nedeniyle endüstrinin kafasını karıştırdı.
Madde 18, oyunların oyuncular için bir harcama limiti belirlemesini gerektiriyor ve oyuncuları oyunda harcamaya teşvik eden özellikleri yasaklıyor.
Morningstar’dan bir analist olan Ivan Su, Reuters’e verdiği demeçte, “Temel durum görüşümüz, hükümetin 17. Maddeyi (zorunlu oyuncu-oyuncu yasağı) ve 18. Maddeyi (harcama sınırı getirme) kaldırmasını bekliyor.” dedi.
86Research’ün Şanghay merkezli analisti Charlie Chai, düzenleyicilerin önerilen kuralların etkilerini kontrol altına almak için çalıştığını söyledi.
“Görünüşe göre (hükümet) yetkilileri yatırımcılardan, işletmelerden ve halktan gelen yoğun olumsuz tepkilere hazırlıksız yakalanmışlar” dedi ve hükümetin o zamandan beri “tavırını yumuşattığını (ve teklifi ‘pazarlık edilebilir’ olarak etiketlediğini)” ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM