Çin ile ikili ilişkiler yeniden teyit edildi

Çin ile ikili ilişkiler yeniden teyit edildi

İki ülke arasındaki güçlü ikili bağların altını çizen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cuma günü Pekin’de Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile yaptığı görüşme sonrasında, “Yunanistan’ın Çin-Avrupa ilişkilerinin geliştirilmesinde yaratıcı bir rol oynamaya devam edeceği” yönündeki umudunu dile getirdi.

Xinhua haber ajansına göre Xi, “Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı gelişimi, bağımsızlık, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliği olmadan sağlanamaz” dedi.

Yunan hükümeti kaynakları, Miçotakis’in de aynı duyguları yinelediğini, Yunanistan’ın AB ile Çin arasında açık iletişim kanallarına duyulan ihtiyaç konusundaki kesin tutumunu yinelediğini ve bu ilişkinin yapıcı ve istikrarlı olmasının karşılıklı çıkara uygun olduğunun altını çizdiğini söyledi. Aynı kaynaklar, Miçotakis’in Yunanistan’ın bu ilişkide bir köprü görevi görebileceğinin altını çizdiğini ve Avrupa’nın küresel jeopolitik zorluklarla yüzleşmek için stratejik özerkliğe ihtiyacı olduğuna dair güçlü inancını dile getirdiğini kaydetti.

Xi’nin yorumlarına geniş bir rapor ayıran Xinhua, Yunanistan ve Çin’in Çin’in “Kuşak ve Yol” projesi çerçevesinde işbirliği yaptığını vurguladı. Buna ek olarak Pekin, “ulaştırma, nakliye, enerji, telekomünikasyon ve finans alanlarında” sinerjileri artırmak ve işbirliğini derinleştirmenin yanı sıra “yeşil ekonomi, dijital ekonomi, bilimsel ve teknolojik inovasyon alanlarında” işbirliği fırsatlarını genişletmek istiyor. Çin cumhurbaşkanı, “karşılıklı yarar sağlayan işbirliği ve kültürel alışverişin Yunan-Çin ilişkilerindeki iki ana bağlantı olduğunu” belirtti.

Xi ayrıca Pire limanının uzun vadeli, istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınmasına ivme kazandıracağı yönündeki umudunu da dile getirdi.

Çin lideri ayrıca Pekin’in iki halk arasındaki bağların güçlendirilmesine ve Çin ve Yunan Eski Medeniyetler Merkezi ve Eski Medeniyetler Forumu gibi kültürel değişim mekanizmalarına verdiği desteği de iletti.

Mitsotakis, Pire limanını “her iki taraf için de başarılı bir yatırım olarak nitelendirdi ve limanın daha da genişlemesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi ve ekledi: “Çin pazarına daha fazla Yunan ürününün girmesi ve daha fazla Çinli ziyaretçinin burayı ziyaret etmesi için ticari ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir alan var.” Yunanistan.”

Ayrıca Yunan ekonomisinin Çinli şirketler tarafından yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesine ve Yunanistan’daki yatırım fırsatlarına da özellikle değinildi.

Mitsotakis ayrıca Çin’in Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak uluslararası barışın korunmasında ve Ukrayna’daki savaş gibi küresel krizlerin çözümünde oynayabileceği önemli role de değindi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM