Çocuk Almanya’da efsanevi Danimarkalı kralın cesedini ortaya çıkardı

Çocuk Almanya’da efsanevi Danimarkalı kralın cesedini ortaya çıkardı

13 yaşında bir erkek ve bir amatör arkeolog Almanya’da, Hıristiyanlığı Danimarka’ya getiren efsanevi Danimarkalı Harald Bluetooth’a ait olabilecek “önemli” bir hazine sandığı ortaya çıkardı.

Rene Schoen ve öğrencisi Luca Malaschnitschenko, başlangıçta değersiz bir alüminyum parçası olduğunu düşündüklerinde, Kuzey Ruegen adasında Ocak ayında metal detektörleri kullanarak hazine arıyorlardı.

Ancak Alman basınında çıkan haberlere göre, daha yakından incelendiğinde, bunun parıltılı bir gümüş parçası olduğunu fark ettiler.

Sonunda bölgesel arkeoloji servisi tarafından hafta sonu başlamış olan 400 metrekareyi (4,300 feet) kaplayan bir kazı, 958’den 986’ya kadar süren Danimarkalı kralla bağlantılı olduğuna inanılan bir cesareti ortaya çıkarmıştır.

Örgülü kolyeler, inciler, broşlar, bir Thor’un çekiç, yüzük ve 600’e kadar çentikli sikkeler bulunmuş ve bunların arasında Bluetooth’un çağına kadar uzanan 100’den fazla yer bulunmaktadır.

Arkeolog Michael Schirren, ulusal haber ajansı DPA’ya verdiği demeçte, “Bu ülke, güney Baltık Denizi bölgesindeki en büyük Bluetooth paralarının keşfi ve dolayısıyla büyük önem taşıyor.”

Troyada bulunan en eski madalyon, 714’e tarihlenen bir Şam dirhem iken, en son 983’e tarihlenen bir kuruş.

Buluntu, hazinenin 980’lerin sonlarında gömülü olabileceğini düşündürmektedir – aynı zamanda, Bluetooth’un 987’de öldüğü Pomerania’ya kaçtığı bilinen dönem.

Arkeolog Detlef Jantzen, “Burada tarihi kaynakları destekleyecek gibi görünen nadir bir keşif vakası var.” Dedi.

Bluetooth, Danimarka’yı birleştirerek kredilidir. Viking doğumlu kral da sırtını eski İskandinav dinine çevirdi ve İskandinavya’yı İskandinav ülkesine tanıttı.

Ancak oğlu Sven Gabelbart liderliğindeki bir isyandan sonra Pomerania’ya kaçmak zorunda kaldı. Bluetooth’un kalıcı mirası günümüzde akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda bulunur – kablosuz Bluetooth teknolojisi onun adıyla adlandırılır ve sembol, RB harflerinin baş harflerini RB’nin yazılmasından oluşur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM