Dev Şirketlerden Halka Arz Hamlesi

Dev Şirketlerden Halka Arz Hamlesi

Farklı alanlarda faaliyet gösteren beş dev şirket yakın zamanda halka arza hazırlanıyor.

Sermaye Piyasası kurumu halka arzda Türk yatırımcıların önünde bir engel olarak bulunan ve Türk yatırımcıların yatırım yapmak üzere yurt dışında faaliyet gösteren şirketleri seçmesine sebep olan yüzde 30 engelini ortadan kaldırdı. Yüzde otuz Türk yatırımcı sınırı yüzde 20’ye çekilerek Türk yatırımcıların paralarının ülkede kalması hedefleniyor.

Bunun üzerine farklı sektörlerde Türkiye’nin liderleri arasında yer alan beş şirket de halka arz kararı aldı. EnerjiSA, Medical Park, Şok, Memorial, Defacto şirketleri hisselerini halka açmaya hazırlanıyor.

Sermaye Piyasası Kurulundan yapılan açıklamaya göre yapılan bu işlemle şirketlerin hisselerini halka açması kolaylaştırıldı. özellikle büyük şirketlerin hisselerini halka satmalarının kolaylaştığı husundaki açıklamada, bu işlem sonucunda önümüzdeki günlerde çok büyük oranda halka arz bekleniyor. Öyle ki bu miktarların milyar dolarlara varması söz konusu.

SPK tarafından sermaye piyasası araçlarının satışı tebliğinde yapılan değişikliğin önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayan Ertaş, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki aylarda çok büyük halka arzlar olacak. Milyar dolarlık halka arzlar bekliyoruz. Bazı şirketlerimizin isimlerini duymuşsunuzdur. Dolayısıyla yüzde 20 halka arz payı dediğimiz zaman 100 milyonluk şirketi 20 milyon yapıyor ama 3 milyar dolarlık bir halka arzda 600 milyon dolar yapıyor. Dolayısıyla burada daha büyük halka arzların içeride daha fazla satılması için yurt içi kurumsal yatırımcı tabanını yüzde 10’a çektik. Bunu ihtiyaca göre daha yukarı ve aşağıya indirme hakkı da aldık. Böylece büyük şirketlerin halka arzını kolaylaştırmak amacıyla yapılmış bir işlemdir.”

Ertaş, halka arz edilecek sermaye piyasası araçlarından yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek oranın hangi durumlarda sıfıra indirilebileceğine dair, “Sıfıra kadar diyoruz ama sıfır olmaz hiçbir zaman. Biz kısaca içeride satışı kolaylaştırmak için yapılmış bir düzenleme diyebiliriz özetle. Büyük halka arzların Türkiye’de satışını kolaylaştırma, halka açılmaları teşvik etmek için yapılmış bir düzenleme.” ifadelerini kullandı.

Gelecek dönem halka arz yapacak şirket bilgilerine dair isim vermek istemediklerini de aktaran Ertaş, “Sabancı enerji şirketleri var isimlerini duyduğunuz, sağlık şirketleri var. Onlar Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklandı. Bu şirketler çok büyük halka arz yapacaklar inşallah.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM