Dinlenen telefonların arkasındaki kişi hâlâ bir sır

Dinlenen telefonların arkasındaki kişi hâlâ bir sır

Veri Koruma Kurumu’nun kamu görevlilerinin ve diğer kişilerin dinlenen cep telefonları hakkında soruşturma başlatmasının üzerinden 15 aydan fazla süre geçmesine rağmen, casus yazılım bulaşmış mesajların bir kısmını kimin gönderdiği henüz belli değil.

Yetkilinin bulguları, virüslü mesajları gönderen kişi veya kişilerin, bazı durumlarda, önemli bir hükümet yetkilisinin, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in sekreteryasının eski başkanı Grigoris Dimitriadis’in cep telefonu numarasını, amaçlanan hedefleri tuzağa düşürmek için kullandığını gösteriyor gibi görünüyor Predator casus yazılımının kendisini telefonlarına yüklemesine neden olacak aşağıdaki bağlantılara.

Bu vakaların 11’inde, söz konusu mesajların Dimitriadis tarafından kendisine mutlu bir isim günü dileyen iyi dilekçilere gönderildiği görülüyor. Aynı ifadelere sahip mesajlar, casus yazılımın bulaştığı bir “teşekkür ederim” kartı içeriyordu. Bazıları yetkilinin Dimitriadis’in olaya karışmadığı yönündeki iddiasına karşı çıkıyor.

Gizlilik gözlemcisinin bulguları adli makamlara gönderildi. Son zamanlarda soruşturma, Yüksek Mahkeme savcı yardımcısının davayı iki alt mahkeme meslektaşından devralmasıyla daha da geliştirildi.

İncelenen diğer iletiler, casus yazılımın yüklendiği güncel sorunlarla ilgili bağlantılar içeriyordu. Veri Koruma Kurumunun soruşturması, gönderenin kişisel verilerinin değiştirildiği sonucuna vardı; bu da, gerçek gönderenlerin kendilerini yanlış tanıttığını kuvvetle ima ediyordu.

Kathimerini’nin temasa geçtiği yetkili, ayrıntılara girmedi ve “[mesajların] incelenmesinin bu aşaması tamamlandı” şeklinde yanıt verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM