E-alışveriş 2020’de %42 arttı

E-alışveriş 2020’de %42 arttı

Tarafından yayınlanan aracı rapora göre, geçen yıl Yunanistan’da elektronik ticaret cirosunun, 2019’daki yaklaşık 7,5 milyar Euro’ya kıyasla 10,7 milyar Euro’ya ulaştığı tahmin ediliyor. Rekabet Komisyonu bu hafta Bu, birbirlerinin ürünlerine iftira attığı bildirilen tedarikçiler arasında şiddetli bir derecelendirme savaşına rağmen.

Tahmini ciro, 2019’daki %3.91’den 2020’de ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %5.39’una ulaşırken, 2015’te e-satışların yıllık cirosu sadece 3,8 milyar Euro veya GSYİH’nın %2,14’ü idi.

Yıllık ortalama çevrimiçi satın alma sayısının 2020’de %57 artarak yaklaşık 37’den 59’a yükseldiği tahmin ediliyor, bu da haftada birden fazla çevrimiçi satın alma anlamına geliyor.

Tüm bunlar, tüm çevrimiçi mağazalar için, özellikle çevrimiçi pazarlarda barındırılması gereken veya ziyaretçi sayılarını artırmak için fiyat arama motorlarına güvenen daha küçük olanlar için mutlaka yüksek karlar anlamına gelmez. Watchdog’un anketi, çevrimiçi mağazaların pazar yerlerine, gelecek yıl %60’a kadar çıkabilen daha büyük bir komisyon ödemek zorunda olduğunu gösterdi.

Rapor, belirli bir platformun bir perakendeciden tıklama başına 0,05 € talep etmesi gerektiğini, Aralık 2019’da 0,15 € ile 0,19 €/tıklama arasında ve bir yıl sonra 0,23 € ile 0,24 €/tıklama arasında, yani daha fazla artış %53’ten fazla.

Bu ücretler en popüler kategori olan elektronik cihazlarla ilgilidir. Ancak Rekabet Komisyonu araştırması, e-mağazalar için pazar yeri ücretlerinin tüm ürün kategorilerinde %60’a kadar arttığını gösterdi.

E-mağazaların ve tedarikçilerinin karşı karşıya olduğu bir diğer sorun, arama motorlarının sunulan ürünlerin değerlendirilmesi için kullandığı puanlarla ilgilidir: Yaklaşık her 10 tedarikçiden altısı, kötü niyetli ve çok düşük puanlı, iftira amaçlı kötü niyetli ve sahte incelemelerin yaygınlaştığını vurguladı. ürünler ve genellikle rakip tedarikçilerden geliyor.

Rapor ayrıca, tedarikçilerin genellikle yalnızca pazarlarda önerilen perakende fiyatlarına – kesinlikle meşru olan – değil, aynı zamanda rekabet mevzuatının ciddi bir ihlalini oluşturan yeniden satış fiyatlarının belirlenmesine müdahale ettiğini de vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM