EIB, EYDAP’a 2 milyar avroluk Atina su temini yatırımı konusunda danışmanlık yapacak

EIB, EYDAP’a 2 milyar avroluk Atina su temini yatırımı konusunda danışmanlık yapacak

Avrupa Yatırım Bankası, Yunanistan’ın başkenti Atina’nın daha dayanıklı bir su kaynağına sahip olmasını sağlamak amacıyla şirketin 2 milyar avroluk, 10 yıllık yatırım programını desteklemek amacıyla Yunanistan’daki Atina Su Temini ve Kanalizasyon Şirketi’ne (EYDAP) danışmanlık hizmeti sağlayacak.

Cuma günü Atina’da imzalanan anlaşma uyarınca, EIB Advisory, 4,4 milyonluk bir nüfusa hizmet veren ve 14 bin 500 kilometrelik bir boru hattı ağını işleten EYDAP’ın su kıtlığı, kuraklık ve sıcak hava dalgaları gibi iklim risklerini yönetmesine yardımcı olacak.

InvestEU Danışma Merkezi kapsamına giren anlaşma kapsamında, EYDAP’ın teknik destek hizmetleri, iklim değişikliğine uyum kapsamında verimliliğin artırılmasına yönelik geliştirilen stratejisi kapsamında eylemleri önceliklendirmek ve portföy projelerini hayata geçirmek üzere EYDAP’a destek sağlayacak.

Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Ioannis Tsakiris, “Yunanistan, diğer birçok ülkede olduğu gibi, çok sayıda iklim riskine maruz kalan altyapı varlıklarına ve kamu hizmetlerine sahip” dedi.

“Danışmanlık hizmetlerimiz, EYDAP’ın en değerli kaynak olan suyun güvenliğini sağlamayı amaçlayan yapılandırılmış ve hedefli yatırımlar yapmasına yardımcı olacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM