Emeklilerin maaşı rafinerilerde

Emeklilerin maaşı rafinerilerde

Yüksek perakende fiyatları ve artan uluslararası kahve fiyatları, hükümeti katma değer vergisi oranı indirimini %13’e çıkarmakla kalmayıp bunu kalıcı hale getirmeye de zorladı. Aynı zamanda, savunmasız haneleri desteklemeyi amaçlayan hükümet, yaklaşık 300 milyon avro toplamayı umduğu önceki vergi yılının fazla kârlarına dayanarak rafineri şirketlerine %33 oranında geçici dayanışma katkısı uygulamaya karar verdi.

Geçtiğimiz yıl rafinerilerin fazla karları da vergilendirildi ve devlet kasasına yaklaşık 340 milyon avro eklendi.

Planlara göre vergi, yönetmelikte tanımlandığı üzere 2023 vergi yılı fazla kârına göre hesaplanacak; yani 2018 ila 2021 yıllarının ortalama sonuçlarının %20’sini aşan 2023 vergiye tabi kârın %33’ü. Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Real FM’e şunları söyledi: “Bunun adil bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü gerçekten de rafinerilerimiz, uluslararası petrol piyasasında yapılan değişikliklerin bir sonucu olarak tarihi kazançlarına kıyasla çok yüksek karlar elde etti. Yüzde 90 vergi koymamız gerektiğini iddia eden muhalefet, biz de kurumsal karların adil bir şekilde vergilendirilmesini istiyorduk. Ticari mülklere el koymuyoruz veya sağlıklı girişimciliği cezalandırmıyoruz.”

2023 yılı kâr fazlası üzerinden hesaplanacak yüzde 33 oranındaki vergi 2024 yılı içinde belirlenecek ve şirketlerin bu yılki beyanlarına yansıtılacak.

Milli Ekonomi ve Maliye Bakanı Kostis Hatzidakis, gelirlerin esas olarak Aralık ayında, kişisel farklılık nedeniyle 1 Ocak’tan itibaren emekli maaşlarına yapılan yeni artıştan yararlanamayan emeklilerin desteklenmesi ve kredilerin güçlendirilmesi için kullanılacağını duyurdu. Kamu Yatırımları Programı.

Hükümet kaynaklarına göre bu miktarın büyük kısmı emeklilere, engellilere ve diğer hassas gruplara gidecek. Bakanlık, önümüzdeki yılın Ocak ayından itibaren emekli maaşlarına zam yapılmayacak kaç emeklinin bulunduğunu öğrenmek için bir çalışma yapmaya başlıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM