Erdoğan, 1997’deki ‘postmodern darbe’ nedeniyle hapse atılan yaşlı generalleri affetti

Erdoğan, 1997’deki ‘postmodern darbe’ nedeniyle hapse atılan yaşlı generalleri affetti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü, 1997 yılında İslami liderliğindeki bir hükümetin devrilmesi nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan yedi eski üst düzey subayı affetti.

70’li ve 80’li yaşlarının sonlarında olan eski generaller, ülkenin Resmi Gazetesi’nde bir gecede yayınlanan karara göre, sağlık sorunları ve yaşlılık nedeniyle affedildi.

Mahkeme, 2018 yılında generalleri Türkiye’nin laiklik yanlısı ordusunun yürüttüğü kampanyadaki rolleri nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırmış ve dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’ı istifaya zorlamıştı. Cezaları 2021 yılında temyiz mahkemesi tarafından onaylandı.

Devrilme daha sonra Türkiye’nin “postmodern darbesi” olarak adlandırıldı çünkü ülkede daha önceki askeri darbelerden farklı olarak hiçbir tank veya asker kullanılmamıştı. Erbakan hükümetinin yerine cumhurbaşkanının aday gösterdiği bir koalisyon getirildi.

Affedilen ve Cuma günü daha sonra cezaevinden çıkması beklenenler arasında o dönemde askeri operasyonun başında bulunan 83 yaşındaki Çetin Doğan da yer alıyor. Genelkurmay başkan yardımcısı olan 85 yaşındaki eski Orgeneral Çevik Bir, diğer subaylarla birlikte sağlık durumunun bozulması nedeniyle daha önce serbest bırakılmıştı. Baş sanık eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2020 yılında temyiz süreci devam ederken hayatını kaybetti.

Erbakan’ın devrildiği sırada ordu, onun çoğunluğu Müslüman ama laik olan ülkede İslam’ın profilini yükseltme çabalarından endişe duyuyordu. 28 Şubat 1997’de ordunun hakimiyetindeki Milli Güvenlik Kurulu, Erbakan’ın geri adım atmaması halinde eylem tehdidinde bulundu. Dört ay sonra istifa etti.

Duruşma, Erdoğan’ın generallerin hükümet işlerine müdahalesinden hesap sorma çabalarını sürdürdüğü bir dönemde, ülkede subaylara karşı yapılan çok sayıda davadan biriydi.

Uzun süredir ülkenin laik geleneklerinin koruyucusu rolünü üstlenen Türk ordusu, 1960 ile 1980 yılları arasında üç darbe gerçekleştirdi. Temmuz 2016’da Türkiye, hükümetin ABD’de yaşayan Müslüman din adamı Fethullah’ın destekçilerini suçladığı bir darbe girişimini bastırdı. Gülen. Din adamı olayla ilgisi olduğunu reddediyor.

Af, Erdoğan’ın af konusunu gündeme getiren ana muhalefet partisi lideri Özgür Özel ile görüşmesinden bir hafta sonra geldi. Özel’in laiklik yanlısı Cumhuriyet Halk Partisi Mart ayındaki yerel seçimleri kazandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM