Erdoğan ve Aliyev İstanbul’da Teknofest’i ziyaret etti

Erdoğan ve Aliyev İstanbul’da Teknofest’i ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 29 Nisan’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Teknofest 2023’ü ziyaret ettiler.

Erdoğan, gençliğin Türkiye’nin geleceğinde oynayacağı rolün önemini vurguladı. “Burada yarının uzay yolcularını, mucitlerini, pilotlarını, mühendislerini, fizikçilerini görüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Türkiye, bölgemizde barışın, istikrarın, güvenliğin garantörüdür.” dedi. “Kızılelma havada, Altay ve Togg burada, Anadolu denizde… Bugünün Türkiye’si.”

Teknofest bu yıl toplamda yedinci, Türkiye’de ise altıncı kez teknoloji tutkunlarını bir araya getirdi.

Ülkenin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını teknoloji ve bilimde farkındalık yaratarak artırmayı hedefleyen festivalde birçok farklı kategoride yarışmacılar yer alacak.

Beş gün süren festivalde teknoloji, bilim, havacılık-uçuş şovları, ödül törenleri, sergiler, zirveler, atölye çalışmaları ve etkinlikler yer alıyor.

1 Mayıs’ta İstanbul’da sona erecek olan festival, 30 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında başkent Ankara’daki 11. Hava Üssü’nde gerçekleştirilecek.

Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcusunu tanıttı

Bu arada Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay gezgini ve yedeğini Teknofest’te tanıttı.

Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve yedeği Tuna Cihangir Atasever’i tanıttı.

Gezeravcı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda pilot, Atasever ise Roketsan’da uzaya fırlatma sistemleri üzerinde çalışan bir mühendistir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM