Geri Dönüşümlü Atık Getir Bedava İstanbul Kart Yükle

Geri Dönüşümlü Atık Getir Bedava İstanbul Kart Yükle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni başlatılacak olan uygulama ile, İstanbullular, cam, metal, kağıt gibi geri dönüşüm değeri olan atıklarını toplu taşıma araçlarında kullanabilecek istanbulkart olarak krediye çevirecek.

kredibanka.net / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni başlatılacak olan uygulama ile, hem çevre kirliliğinin önüne geçilecek, hem de kağıt, metal, plastik gibi geri dönüşüm değeri olan malzemelerin geri dönüşüme kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek olan Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomotları sayesinde, vatandaşlar kağıt, plastik, metal gibi geri dönüşüm değeri olan atıklarını, İstanbulkart kredisine çevirebilecek.

Elektronik bir sistemle çalışacak olan otomatlar, vatandaşın getirdiği atığı tanıyabilme özelliğine sahip olacak. Vatandaşlar, kağıt, plastik ve metal atıklarını getirdiğinde bu atıkların tanımlamasını yapacak olan sistem sensörleri sayesinde bu atıkların değerini belirleyecek. Geri dönüşüm değeri olmayan atıklar ise sistem tarafından kabul edilmeyecek. Sesli ve görüntülü olarak vatandaşı yönlendirecek olan otomatlar, vatandaşın getirdiği atığın değerini hesaplayıp, İstanbulkart kredisi olarak karta yükleyecek. Vatandaşlar getirdikleri atık sayesinde şehir içi bedava ulaşım sağlayabilecek. Otomatlar vatandaşın getirdiği atıkları içerisindeki sistem ile parçalayıp depolayacak. Depolanan atıklar geri dönüşüme gönderilerek ülke ekonomisine tekrar kazandırılmış olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Atık Yönetimi Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede, başlangıçta 25 otomat ile belirli bölgelerde hizmet vermeye başlayacak. Daha sonra otomoat sayısı 100’e çıkartılarak, özellikle toplu taşıma merkezleri ve meydanlar gibi İstanbul’un farklı noktalarına yerleştirilecek. Projenin 2018’de hizmete açılması düşünülüyor.

İstanbul’da günlük yaklaşık 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. Bu atıklardan 6 bin tonu Büyükşehir Belediyesi’ne ait çöp toplama ve geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor. Ekonomik değeri olan atıkların otomatlar aracılığıyla toplanması hedeflenen projede geri dönüşüm kültürünün oluşması da amaçlanıyor. Bunun yanında çöpe atılan ekonomik değeri olan atıkların da doğayı kirletmek yerine ekonomiye kazandırılması ve daha temiz bir çevrenin yanında daha gelişmiş bir ekonomi de sağlanmış olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
istanbul kart

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM