Tüketici Taşıt Kredisi Standartlarında Değişiklik İstiyor

Tüketici Taşıt Kredisi Standartlarında Değişiklik İstiyor

Türkiye cumhuriyet merkez bankası anketine gore 2018`in ilk çeyreğinde taşıt kredilerinde standartların gevşetilmesi ve bu kredi türüne talebin artması bekleniyor.

Türkiye cumhuriyet merkez bankası (tcmb), bankaların 2017 senesi son çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile bu yılın ilk çeyreğine dair beklentilerini içeren banka kredileri eğilim anketi’ni yayımlandı.

Buna nazaran, 2018 ilk çeyreğinde, taşıt kredilerinde standartların gevşetilmesi, öteki kredi türlerinde ise aynı kalması umut ediliyor.

Anketin teferruatı şu şekilde:

“bankalar, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları temelde aynı bırakmıştır. Işletme kredilerine uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen unsur bulunmazken, standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen tek faktör kapital yeterliliği ile alakalı ksıcaklıktlar olmuştur. 2018 seneninın ilk çeyreği için bankaların beklentisi, standartların temelde aynı kalacağı doğrultuündedir.

Bireysel kredilere uygulanan standartların değişimi incelendiğinde, bankaların bütün kredi türlerine uygulanan standartları temelde aynı bıraktığı görülmektedir. Konut ve taşıt kredilerinde hiçbir faktörün standartları sıkılaştırıcı yahut gevşetici yönde tesir etmediği görülürken, diğer bireysel kredilere uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen tek faktör öteki bankaların rekabeti olmuştur.

Gelecek çeyrek dehemmiyet için beklentiler, konut ve öteki bireysel kredilerde standartların temelde aynı kalacağı, taşıt kredilerinde ise gevşeyeceği istikametündedir.

Döviz cinsel kredi talebinde düşüş sürdü

2017 seneninın son çeyreğinde kredi talepleri incelendiğinde;

Işletmelerin banka kredilerine olan talebi genel olarak artış göstermiştir. Bu çeyrekte, küçük-orta ölçekli işletmeler ile efsunk işletmelere verilen kredi talepleri bundan önceki çeyreğin aksine, artış göstermiştir. Ek olarak, kısa ve uzun vadeli kredi taleplerinde de artış kaydedilmiştir.

Bu zamanda, türk lirası kredi talebindeki artış bir önceki döneme nazaran güçlenirken, yabancı para cinsinden oluşturulan kredi talebindeki azalışın devam ettiği gözlenmiştir. Bireysel kredi türleri açısından incelendiğinde konut ile taşıt kredi taleplerinde azalış yaşanırken, öteki bireysel kredi talebindeki artış devam etmektedir.

Taşit kredisine ilginin artması planlanıyor

2018 ilk çeyreğinde, mesken ile öteki bireysel kredi türlerinde talebin azalması beklenirken, taşıt kredi talebinde artış beklenmektedir.

Işletmelere verilen kredilerde, durağan yatırım ve diğer bankalardan alınan krediler talebi azaltıcı yönde etkileyen faktörler olurken, borcun yine yapılandırılması, banka dışı mali kesimden alınan krediler, borçlanmak için menkul değer ihracı, yığın artırımı ve işletme sermayesi, satıcıların peşin alımlarda uyguladığı iskonto ve kolaylıklar, birleşmeler/satın almalar ve yine yapılanma ile iç finansman talebi artırıcı yönde etkileyen faktörler olmuştur.

Bireysel kredi türlerinden konut kredisi talebini etkileyen faktörlere bakıldığında; konut endüstrisine ilişkin beklentiler, tüketici itimatı, öteki bankalardan sağlanan krediler, bireysel tasarruflar, mesken alımı dışındaki tüketim masrafları ve öteki finansman kaynakları talebi azaltıcı yönde etkilerken, hiçbir unsur talebi artırıcı yönde etkilememiştir.

Taşıt kredilerinde diğer bankalardan sağlanan krediler, tüketici itimatı, taşıt alımı dışındaki tüketim masrafları, öteki finansman kaynakları, bireysel tasarruflar ve taşıt endüstrisine ilişik beklentiler talebi azaltıcı yönde etkilerken, krediler üzerindeki vergi ve benzeri yükler talebi artırıcı yönde etkilemiştir.

Diğer bireysel kredilerde ise bireysel tasarruflar ve dayanıklı tüketim mallarına yapılan masraflar talebi artıran faktörler olurken, öteki bankalardan sağlanan krediler talebi azaltıcı yönde etkilemiştir”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM