Google, İngiltere’deki veri merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacak

Google, İngiltere’deki veri merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacak

ABD’li teknoloji devi Perşembe günü yaptığı açıklamada, bölgedeki internet hizmetlerine yönelik artan talebi karşılamak amacıyla İngiltere’deki son yatırımında Google’ın Londra’nın hemen dışında bir veri merkezi inşa etmek için 1 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi.
Google tarafından 2020 yılında satın alınan 33 dönümlük (13 hektar) bir alanda yer alan veri merkezi, Alphabet’in sahibi olduğu (GOOGL.O) Londra merkezinin yaklaşık 24 kilometre kuzeyindeki Waltham Cross kasabasında yer alacak., yeni sekme açarşirket bir açıklamada söyledi.
Özellikle teknoloji ve yapay zeka gibi büyüyen endüstrilerde yeni altyapının finansmanına yardımcı olmak için işletmelerin yatırım yapması yönünde baskı yapan İngiliz hükümeti, Google’ın yatırımını Birleşik Krallık’ta “büyük bir güven oyu” olarak nitelendirdi.
Başbakan Rishi Sunak, Google’dan yaptığı açıklamada, “Google’ın 1 milyar dolarlık yatırımı, Birleşik Krallık’ın teknolojide bir mükemmeliyet merkezi olduğunun ve büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunun kanıtıdır.” dedi.
Yatırım, Google’ın 2022 yılında Londra’nın merkezinde, Covent Garden’a yakın bir ofis binasını ve yakındaki King’s Cross’ta yeni bir ofis inşa ettiği ve yapay zeka şirketi DeepMind’ın da bulunduğu başka bir alanı 1 milyar dolara satın almasının ardından geldi.
Ayrıca Microsoft’tan (MSFT.O) haftalar sonra geliyor, yeni sekme açar Gelecekteki yapay zeka hizmetlerini desteklemek için veri merkezi kapasitesinin artırılması da dahil olmak üzere üç yıl içinde İngiltere’ye 2,5 milyar pound (3,2 milyar dolar) pompalama planlarını açıkladı .
Alphabet CFO’su Ruth Porat yaptığı açıklamada, “Bu yeni veri merkezi, yapay zeka ve bulut hizmetlerimize yönelik artan talebin karşılanmasına yardımcı olacak ve inşaat ve teknik işler yaratırken Birleşik Krallık’taki işletmelere önemli bilgi işlem kapasitesi getirecek.” dedi.
İngiltere’de 7.000’den fazla kişiyi istihdam eden Google, veri merkezinden üretilen atık ısının, yerel topluluğa fayda sağlayabilecek bir enerji tasarrufu fırsatı olacağını da söyledi.
(1 $ = 0,7881 pound)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM