Bu Gün Aldığınız Ekmekler 5’te 1 Daha Küçük

Bu Gün Aldığınız Ekmekler 5’te 1 Daha Küçük

2017 yılının en çok konuşulan haberlerinden biri de ekmeğin küçültüleceği olmuştu. En çok israf edilen gıda maddeleri sırasında başta yer alan ekmek, isradın önlenmesi adına bu günden itibaren 250 gramdan 200 grama düşürülerek 5’te bir oranında küçültüldü.

kredibanka.net / Haber Merkezi 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde bir takım değişiklikler yapıldı. Bu değişikliğe göre standar ekmekte en az 250 dr olan alt sınır 200 gr’a düşürüldü. Fırınlar artık 250 değil 200 gr ekmek yapacak. Ancak ekmek fiyatlarında bir değişiklik yapılmadı. Böylelikle en çok israf edilen gıda maddesi olan ekmeğin de daha az alınarak daha az israf edilmesi planlanıyor.

Lokanta, yemekhane vb toplu tüketim yerleri için özel olarak üretilen ve doğrudan halka satılmayan ekmekler, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri ise bu kapsama girmiyor. Bu tür ekmekler farklı gramajlarda üretilebilecek.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, konuya ilişkin yapmış olduğu bildiride, bu kararın hem ekmekte israfın önüne geçmek hem de fiyatta bir değişiklik yaşanmaması adına alınmış bir karar olduğunu söyledi. 2018 yılında ekmek geçtiğimiz seneyle aynı fiyattan satılacak. Ancak ekmeğin gramajının yüzde 25 azaltılması, fiyatta yüzde 25 zam anlamına da geliyor.

Ülkemizde günlük yaklaşık 100 milyon adet ekmek üretiliyor.

Bu rakamla dünyada en çok ekmek tüketen ülkelerden biriyiz. Ancak satılan ekmeklerin tamamı evlerde tüketilmiyor. Bayat ekmekler genellikle çöpe atılıyor. Ekmek israf edilen gıda ürünleri arasında ilk sırada. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Ekmek israfının önlenmesi adına başlattığımız çalışmaların karşılığını alıyoruz. Gramaj konusunda başlattığımız bu çalışmayla da ekmek israfının tamamen önüne geçmeyi planlıyoruz. Ekmek üreticileri olarak bu çalışmayla israfın önüne geçerek ülke ekonomisine de büyük ölçüde katkı sağlayacağımıza inancımız tam.” dedi.

Ekmek gramaj uygulamasının Türkiye genelinde uygulanmayacağını söyleyen Baldı, bu uygulama talep edilen illerde hayata geçirilecek dedi. Bu uygulamanın hassas noktasının ise kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkmaması olduğunu dile getirdi. Böylelikle vatandaş ta mağdur edilmeyecek.

Çanakkale yeni uygulamanın hayata geçirildiği illerden bir tanesi. Çanakkale halkı bu gün itibariyle 200 gr ekmeği 1 liradan, 250 gr ekmeği ise 1 lira 25 kuruştan satın alacak. Bu uygulamanın israfı önlemek konusunda fayda saplayacağını düşünen yöre esnafı, ekmekte seçenek sunulacak olmasının da önemli olduğunu vurguladı. Küçük aileler için 200, büyük aileler için ise 250 gr ekmek seçeneklerinin sunulması vatandaş için de memnun edici olacaktır. ‘ kişilik bir aile için 200 gr ekmek yeterli olacak hem ekmek israfı önlenecek hem de aile bütçesine katkı sağlanacak.

Yöre de faaliyet gösteren fırıncılar, ekmek israfında en önemli konunun halkın bilinçlendirilmesi olduğunu söylüyor. Doğru ekmek tüketme alışkanlığının kazanılması çok önemli. Bunun için de gramaj fiyat politikasının önemi çok büyük. “Bu konuda israf olmaması için kişinin kendi ihtiyacına göre alması gerekiyor. 1 Ocak’tan itibaren 200 gramlık ekmekler satılacak. Bu ekmeğe ihtiyacı olan 200 gramlığı tercih edecek. Daha fazla olan daha büyük gramajı tercih edecek. Bence güzel bir uygulama oldu. Ben çok yararlı buldum.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ekmek fiyat gramaj

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM