Hollanda’da, Avrupa’ya örnek hafızlık kursu projesi

Hollanda’da, Avrupa’ya örnek hafızlık kursu projesi

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam‘daki Selimiye Camisi‘nde 2010 yılında başlayan hafızlık kursunda, bugüne kadar 20’nin üzerinde hafız yetişti.

Amsterdam Selimiye Camisi imamı hafız Ahmet Kaya tarafından başlatılan ve büyük ilgi gören hafızlık kursu modeli, kısa sürede ülkedeki farklı camilerde de uygulanmaya başlandı.

İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı faaliyet gösteren Amsterdam Selimiye Camisi’ndeki kursta geçen yıl hafız olan 14 yaşındaki Emir Kurban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafızlık kursuna ilk başladığında zorlandığını ancak daha sonra kolay gelmeye başladığını söyledi.

Kurban, “Hafızlığın ne olduğunu bilmediğim için beni neyin beklediğini bilmiyordum. Hafızlık kursuna ilk önce gitmek istemedim ama babamın desteğiyle motive oldum ve devam ettim. İyi ki devam etmişim çünkü hafız oldum. Hafız olmak çok güzel bir duygu ve bana çok güzel şeyler kazandırdı. Herkese tavsiye ederim.” dedi.

Eğitimin ağır olmasına rağmen hafızlık eğitiminde zorlanmadığını vurgulayan Kurban, “Sabah çok erken kalkıyorum ve okula gidiyorum. Okuldan sonra akşam saat sekize kadar hafızlık kursuna gidiyorum. Orada ezberlerimizi veriyoruz ve kalan süre içerisinde de bir sonraki günün ezberine çalışıyoruz. Hafızlığa başladıktan sonra okul derslerimde de daha başarılı olmaya başladım.” ifadesini kullandı.

Amsterdam Mevlana Camisi imamı, hafızlık eğitimi veren Hafız Abdullah Kayın da “Avrupa’da böyle bir kursun açılması gerçekten çok memnuniyet verici bir durum. Hedefimiz, hafızlık kurslarının yanı sıra gençlere dini bilgileri sağlam bir şekilde öğretmek, cami ve cemaatle iç içe olmalarını sağlamak.” diye konuştu.

Kursa katılan Yaren Nisa Türkcan, camide hafızlık kursunun başladığını duyunca çok heyecanlandığını ve ön sınavı kazanarak kursa başladığını belirterek hiç zorlanmadan hafız olduğunu kaydetti.

Kızının hafız olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Yaren’in annesi Gülcan Türkcan, “Üç evladımın da hafız olmasını istiyordum. Fakat hafız olmak, çok isteyen ve çok çalışan kızım Yaren’e nasip oldu.” dedi.

Avrupa’da, Hollanda’daki Amsterdam Selimiye Camisi’ndeki Kur’an kursu modelinden esinlenerek başlatılan IGMG’ye bağlı 28 hafızlık kursunda, 560’ı kız toplam 814 öğrenci eğitim görüyor.

Avrupa genelindeki kurslara yönelik, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve IGMG tarafından her yıl Almanya’da düzenlenen hafızlık tespit sınavlarında, başarılı olanlara diploma veriliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM