Kaçak Yolla Yurda Giren Göçmenler Feci Kazada Can Verdi

Kaçak Yolla Yurda Giren Göçmenler Feci Kazada Can Verdi

Hatay’da yaşanan olay akıllara durgunluk veren cinsten. Kaçak yollarla ülkeye giren göçmenlerin umuda yolculuğu çok kısa sürdü. Feci kazada 10 Suriye uyruklu kaçak göçmen yaşamını yitirdi.

Suriye’de suların bir türlü durulmaması, Suriyelilerin de kendi başlarının çaresine bakmak üzere kaçmalarına neden oluyor. En yakın ve güvenilir olarak gördükleri komşu ise Türkiye. Kimi Türkiye’ye sığınmak için geliyor, kimi ise kaçak yollardan sınırları geçerek Avrupa’ya kaçışta bir köprü olarak. Resmi yollardan gelen göçmenlere devlet yardım ediyor. Ancak kaçak yollardan ülkeye girenlere ise aynı muamele yapılmıyor.

Bu aşam üzeri saatlerinde yaşanan olay ise tüm bunların bir sonucu. Kaçak yollardan ülkeye giren suriyeli kaçak göçmenler feci şekilde bir kazada can verdi. Hatay’ın Altıngözü ilçesinde yaşanan olay yürekleri burktu. Yurda kaçak yollarla giren Suriyelilerin içerisinde bulunduğu bir minibüs karşısında jandarma ekiplerini görünce kaçmaya başladı. Jandarma’nın tüm ihtarlarına rağmen panikleyen sürücü kaçmayı tercih etti.

Jandarma ekiplerinden kaçmak isteyen sürücü aşırı sürat yaptı ve kaçınılmaz sonla karşı karşıya kaldı. Aşırı sürat yapan minibüsün sürücüsü bir süre sonra aracın kontrolünü yitirerek karşıdan gelen kamyonla kafa kafaya çarpışarak feci bir kazaya neden oldu.

Feci kazada minibüs tanınmaz hale geldi. Minibüs kazanın etkisiyle ortadan ikiye bölündü. İçerisinde bulunan kaçak göçmenlerdense 10’u yaşamını yitirirken, şöför de dahil olmak üzere 8 kişi de ağır yaralandı. Kaçak göçmenler için umuda yolculuk kısa sürdü. Ülkelerinde savaştan kaçan Suriyelileri, Türkiye’de feci bir son bekliyordu. Savaşta ölmekten kaçarken feci bir kazada can verdiler.

Olay yerine gelen Hatay valisi Erdal Ata, olay yerinde inceleme yapıp, yetkililerden bilgi aldıktan sonra kameraların karşısına geçti. Ata, yaptığı açıklamada feci kaza hakkında bilgiler verdi. Ata, jandarma ekiplerinin insan kaçakçılığı yapıldığına dair aldıkları istihbaratın ardından yolda bir kontrol noktası oluşturduklarını, istihbaratta sözü geçen minibüsü görüp durdurmak istediklerini ancak minibüs sürücüsünün dur uyarılarına uymayarak kaçtığını söyledi. Kaçan minibüs sürücüsünün aşırı hızdan dolayı virajı alamayarak karşı yönden gelmekte olan bir kamyonla kafa kafaya çarpıştığını söyleyen Vali Ata, kamyon sürücüsünün de ifade için karakola götürüldüğünü sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM