Kıbrıslılar Avrupa seçimlerinde oy kullandılar

Kıbrıslılar Avrupa seçimlerinde oy kullandılar

Pazar sabahı, Kıbrıs Parlamentosu’nda altı sandalyeden biri için yarışan 72 adayın katıldığı anketler başladı. 

Resmi rakamlara göre, adada oy kullanma hakkına sahip 641.181 kayıtlı seçmen ve bir başka 6135 denizaşırı var. Anketler sabah 7’de açıldı ve akşam 6’da kapanacak ve öğlen 12 ile öğleden sonra 1’e kadar öğle yemeği molası verilecek. Sonuçların gece yarısından sonra açıklanması bekleniyor.

2000’den fazla polis memuru, Kıbrıs Cumhuriyeti genelinde 1095 sandık merkezinde güvenliği sağlamakla görevlidir. 

Kıbrıs’ta tek bir seçim listesi varken, seçimde iki kadro var. Kuzeyde yaşayan az sayıda kişi de dahil olmak üzere toplam 549.011 Kıbrıslı Rum, ana listede kayıtlı olup, oy kullanma merkezlerinde oy kullanabilmekte, güneyde yaşayan 749 Kıbrıslı Türk ve Cumhuriyet’te yaşayan 10,559 AB vatandaşı bulunmaktadır. 

Özel bir ikinci kademe, birincil ikametgahı kuzeyde olan ve güneyde 9 farklı lokasyonda kurulan 50 özel sandık merkezinin herhangi birinde seçim yapmak için seçilebilecek olan 80.862 Kıbrıslı Türk’ün otomatik olarak kaydedilmesini içeriyor.

Pazar günkü seçimler, bu yıl önceki seçimlere kıyasla daha fazla bilinmeyen olduğunu söyleyen siyasi ve medya uzmanları tarafından çok önemli olarak nitelendirildi. Sonucu değiştirebilecek önemli faktörler arasında, artan bir çekim oranı ve kuzeyde yaşayan Kıbrıslı Türklerin muhtemel büyük katılımları yer alıyor.

Seçimde dokuz Kıbrıslı Türk dahil olmak üzere toplam 72 aday, 69’u parti biletleri ve üç bağımsız olmak üzere yarışıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM