22 Mart 2019 - Cuma
Ana Sayfa / GÜNDEM / Mart ayında Türkiye’de 25 kadın öldürüldü

Mart ayında Türkiye’de 25 kadın öldürüldü

Ülkemizde We Will Stop Femicides Platformu tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Mart ayında Türkiye’de toplam 25 kadın öldürüldü.

Kadın hakları örgütü, Şubat ayında öldürülen kadın sayısının 47 olduğunu açıkladı.

Mart ayında İstanbul’un en fazla kadın öldürme olayı yaşadığı, ardından Akdeniz’in Antalya ilini ve başkent Ankara olduğunu söyledi.

Platform tarafından sağlanan verilere göre, 25 vakanın 11’i “şüpheli ölüm” iken, sekiz kadın “kendi hayatları ile ilgili kararlar almak için öldürüldü”.

Raporda, Mart ayında öldürülen kadınların yarısından çoğunun 36 ve 65 yaşları arasında olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca, çocuk istismarı ve cinsel saldırı vakalarının Mart ayında da devam ettiği, en az 28 kadının cinsel saldırıya maruz kaldığı bildirilmiştir.

Mart ayının en çarpıcı olayları arasında, 2017 yılında kuzeybatıdaki Edirne’de tedavi gören 186 reşit olmayan hamile kız çocuğunun raporları yer aldı.

2017 yılında, aynı grup tarafından derlenen verilere göre, Türkiye’de 409 kadın öldürüldü ve 387 çocuğa cinsel istismara uğradığı bildirildi.

8 Mart’ta binlerce kadın, bu yılki Uluslararası Kadınlar Günü gösterileri için İstanbul’un merkezine giderek kadın haklarını talep ederek ve kadına yönelik şiddeti kınamak için akın etti.

Hakkında Yusuf uluoğlu

Bu habere de bakabilirisiniz

Denizli’de Büyükşehir öğrencileri, Mehmet Akif’i Andı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi öğrencileri, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hatay masaj manisa masaj kayseri masaj samsun masaj balıkesir masaj maraş masaj van masaj aydın masaj denizli masaj tekirdağ masaj diyarbakır masaj