Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan’ın iş birliğini ve temaslarını artırması gerektiğini söyledi

Miçotakis, Türkiye ve Yunanistan’ın iş birliğini ve temaslarını artırması gerektiğini söyledi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Türkiye’nin geçmişe “esir kalmaması” gerektiğini belirterek, iki ülkenin gelecekte ikili temas ve iş birliğini yoğunlaştırması gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Görüş farklılıklarımıza rağmen kazan-kazan işbirliğine açık olduğumuzu kanıtladık” dedi.

Miçotakis, Yunanistan’ın “büyük zorluklara rağmen… Avrupa müktesebatına entegre olması şartıyla” Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği yineledi. 

Göç konusunda Yunanistan başbakanı, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki düzensiz göçün durdurulmasındaki katkısını kabul etti. “İnsan kaçakçılarını durdurmaya yönelik ortak çabalarımız sonuç verdi. Türkiye bu konuda olumlu katkı sağladı.”

Ortadoğu’daki savaşla ilgili olarak Miçotakis, 7 Ekim’deki terör saldırısının ardından İsrail’in meşru müdafaa hakkını kabul etti, ancak İsraillilerin Gazze Şeridi’nde asimetrik güç kullanımı konusunda uyarıda bulundu. Kendisi ayrıca Atina ve Ankara’nın Hamas’ın terör örgütü tanımı konusunda anlaşamadıklarını ancak şiddetin sona ermesi ve uzun vadeli bir ateşkese ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Yunanistan’ın Hamas’ı terör örgütü olarak gören görüşünden üzüntü duyduğunu söyleyen Erdoğan’a yanıt veren Kyriakos Mitsotakis, “Anlaşmama konusunda anlaşalım” dedi ve “Refah’a yapılacak bir kara operasyonunun kabul edilemez olduğu konusunda hemfikiriz” dedi. 

Kendisi ayrıca Türk yetkililerin Bizans Kariye Manastırı’nı camiye dönüştürme kararının “talihsizlik” olduğunu söyledi. 

Bu olağanüstü mekânın tüm insanlığa ait olan bir insanlık eseri olduğuna inanıyorum.”

Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasında çözülemeyecek hiçbir sorunun bulunmadığını, bölünmüş Kıbrıs adasının çözümüne yönelik atılacak adımın bölgesel barış ve istikrarı güçlendireceğini söyledi.

İki ülkenin, görüş farklılıklarına rağmen diyalog kanallarını açık tutarak olumlu bir gündeme odaklandığını ve iki ülkenin ikili ticareti 6 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarma hedefini karşılamaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan, Kariye’nin dönüştürülmesiyle ilgili olarak hükümetinin “UNESCO tarafından tanınan her kültürel miras alanını korumaya kararlı olduğunu” söyledi. Kariye Camii artık yeni kimliğiyle herkesin ziyaretine açık” dedi.

Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki Trakya bölgesinde yaşayan Müslüman azınlığa değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Azınlıkları iki ülke arasında dostluk köprüsü olarak görüyoruz. İlişkilerimizde olumlu havanın Yunanistan’daki Türk azınlığın haklarına katkı sağlamasını bekliyoruz.”

Bu açıklamaya yanıt veren Miçotakis, Yunanistan’ın Müslüman azınlığın Yunan siyasetindeki aktif varlığını “başarımız” olarak gördüğünü ve aynı durumun Türkiye’deki Ortodoks Hıristiyan azınlık için de geçerli olmasını umduğunu söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanı, iki liderin terörle mücadelede işbirliklerini görüştüğünü söyledi. “FETÖ, PKK ve DHKP-C başta olmak üzere terörle mücadele gündemimizdeydi. Yunanistan ile terörle mücadelede işbirliğimiz her geçen gün güçleniyor ve bölgemizin geleceğinde terör örgütlerinin bir geleceğinin olmadığı konusunda hemfikiriz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM