Öğrenilmeyen dersler

Öğrenilmeyen dersler

Her büyük doğal afet ya da akılsız şiddet olayından sonra aynı konuşmayı sürdürmek artık neredeyse rutin hale geldi.

Sorumlular bizi tekrar tekrar aynı bilgilerin monoton bir döngüsüne sokuyor, benzer açıklamalar veya duyurular yapıyor, ancak pratikte çok az değişiklik yapıyor.

Sonra zaman geçiyor, haberlere başka hikayeler hakim olurken her şey unutuluyor gibi görünüyor, ancak bir sonraki felaket gelip önceki felaketin bulgularının hiç dikkate alınmadığı ortaya çıkınca aynı tartışma yeniden başlıyor – ve her seferinde sanki ilk kez yapılıyormuş gibi. Sorumlu olanlar öğrenmiyor gibi görünüyor; ihmallerinden ve hatalarından değil, tekrarlanmasından değil.

Yetkililer, ormanları yanıcı bitki örtüsünden temizlemek için uygun kapsam ve etkililiğe sahip önlemler almadan, baskıyı tercih etmeye devam etti

Bunu orman yangınlarında da gördük. Bu yaz ön plana çıkan önleme ve bastırma arasındaki dengeye ilişkin tartışma pek yeni değil. Aynı şey 2021’de Evia ve Varibobi’de yaşanan orman yangınlarından sonra ve daha önce başka durumlarda da söylenmişti. Ancak yetkililer, ormanları yanıcı bitki örtüsünden temizlemek için uygun kapsam ve etkililiğe sahip önlemler almadan, baskıyı tercih etmeye devam etti. Ana savaşın yerde yapıldığı ve örneğin yangın bariyerleri inşa etmek ve yeniden alevlenme riskini ortadan kaldırmak için kara kuvvetlerine ihtiyaç duyulduğu fikri duyulmamış bir şey değil. Sadece ormancılar tarafından değil, İtfaiye yetkilileri tarafından da benimseniyor. Ancak sahada herkes gözlerini esas olarak gökyüzüne çevirip su bombardıman uçaklarını bekliyor ki bu da gerçekten kararlı bir şekilde katkıda bulunabilir. ancak operasyonel sınırlamaları vardır. Deneyimlerimizden bunların her zaman mevcut olmadığını biliyoruz.

Aynı argümanların, sonuçların ve çözümlerin aynı şekilde tekrarlanması, holigan şiddetinin her örneğini de takip ediyor. Ultra fan kulüplerinin kapatılması geçmişte birçok kez tartışıldı. Aslında, yakın zamanda bir Yunan futbol taraftarının AEK Atina stadyumu önünde holiganlar tarafından öldürülmesinin ardından hükümet, her takımın “resmi” taraftar dernekleri dışında taraftar derneklerinin kapatılacağını ilan etti. Ancak Şubat 2022’de bir başka futbol taraftarı Alkis Kampanos’un Yunanistan’ın kuzeyindeki Selanik’te öldürülmesinin ardından tamamen aynı iddialar ortaya atıldı. Hükümet, holiganlıkla mücadelede temel önlem olarak hayran kulüplerinin kapatılacağını bir kez daha duyurmuştu ve hatta plan, bunun o yılın Temmuz ayı sonuna kadar uygulamaya konacağını öngörmüştü.

Organize taraftarların başına geleceklerin ötesinde, stadyumlardaki güvenlik kameralarının iyileştirilmesinin (çoğu arızalı veya yeterli kapsama alanı sağlamadığı için) ötesinde, hükümet aynı zamanda polis içindeki, bilgilerin değerlendirilmesinde ve güvenlik önlemlerinde yapısal sorunları da çözmek zorunda kalacak. Güç içindeki iletişim sayesinde hiçbir serseri alayı bir daha tespit edilmeden tüm ülkeyi geçemez.

Bir noktada aynı şeyleri tekrar tekrar konuşmayı bırakmak zorunda kalacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM