Ölmekte olan bir ana cadde nasıl canlandırılır? Bir İngiliz ev sahibi ücretsiz kira teklif etti

Ölmekte olan bir ana cadde nasıl canlandırılır? Bir İngiliz ev sahibi ücretsiz kira teklif etti

Yirmi yıldır, Steven Wyatt bir uyuşturucu bağımlılığı ve rehabilitasyon döngüsü içindeydi. 2006’da bir tedavi merkezinde çalışırken mobilyaların nasıl restore edileceğini öğrendi ve bu beceri onu beklenmedik bir yere götürdü: İngiltere’nin güneybatısındaki bir sahil kasabası olan Poole’da kendi mağazasını işletmek.

46 yaşındaki Wyatt, emlak ve kentsel dönüşümde alışılmadık bir deneyden yararlanan bir avuç insandan biri. Restored Retro adlı mağazası, Poole’da Kingland Crescent adlı küçük bir alışveriş caddesindeki boş bir vitrin için iki yıl ücretsiz kira verilen 10 işletmeden biri.

Teklif, bir alışveriş merkezinin yanındaki neredeyse terk edilmiş bir alışveriş caddesini, hala pandemiden sersemlemiş huzursuz bir ekonomide canlandırmak için mücadele eden, İngiltere’nin en büyük varlık yöneticisi olan mülk sahibi Legal & General Investment Management’tan geldi.

Wyatt, “Onlar ve bizim için büyük bir öğrenme eğrisi oldu” dedi. “Hiç bu kadar sorumluluğum olmamıştı.”

Nisan ayında sona eren kirasız dönem, yalnızca Wyatt’ın ve diğer birkaç küçük işletme sahibinin hayatını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda pek çok yerel halkın yaşadığı bir bölgede artık sürekli bir yaya trafiği akışına sahip olan caddeyi de dönüştürdü. kaçınmak için kullanılır. Bitişikteki alışveriş merkezi bile şu anda 2019’dan daha fazla ziyaretçiyle ulusal trende karşı çıkıyor.

Kingland Crescent’te yer verilen ilk 10 işletmenin yarısı hala orada ve ayrılanların yerini hızla kira ödemeye hazır yeni yerel işletmeler aldı. Poole’un dönüşümünde ivmenin arttığına dair bir his var.

Wyatt, “Poole yeniden bir hedef haline geliyor,” dedi.

Poole, ülkedeki en pahalı kıyı emlaklarından sadece birkaç mil uzakta, ancak şehir merkezi bir tekdüzeliğe saplanmıştı. Alışveriş merkezinde karanlık, boş alanlar vardı ve kasabanın daha büyük alışveriş bölgesinin bir kısmı, daha canlı yerlerde uzun süredir unutulmuş eski markalarla geçmişte kaldı.

Kingland Crescent’in sarsılması, pandemik kilitlenmeler sırasında, İngilizlerin Amerikan ana caddelerine benzeyen çok sevdikleri ana caddelerinin ölümünden yakınmasıyla başladı. Hayatta kalmaları, onları canlandırmak için milyarlarca hibe açıklayan hükümet için bir öncelikti.

Ancak son zamanlarda hükümet, derin bir yaşam maliyeti krizine varan kırk yılın en yüksek enflasyon oranları, hızla artan gıda fiyatları ve yükselen mortgage ödemeleri dahil olmak üzere başka krizler tarafından tüketildi.

Bir düşünce kuruluşu olan Center for Cities’de kıdemli analist olan Anthony Breach, “İngiltere’de perakende sektörü uzun süredir sıkıntıda” dedi. Pandemiden önce bile, “özellikle daha az başarılı ekonomilere sahip yerlerde, perakende satış alanı fazlası vardı.”

Onlara hakim olan büyük ulusal perakende zincirlerinde mağaza içi alışverişten uzaklaşmayı umuyorlarsa, birçok ana caddenin büyük bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Cesaret verici ilerleme işaretleri var. Geçen yıl Britanya’da bir önceki yıla göre daha az mağaza kapandı ve bazı boş mağazalar, go-kart veya konut planlı eğlence merkezleri olarak yeni bir hayat buldu. Haziran ayında ülke genelindeki ana caddelerdeki yaya trafiği geçen yıla göre yaklaşık %5 daha yüksekti, ancak hâlâ pandemi öncesi seviyelerin altında.

Hükümet tarafından kurulan bir yapı olan Ana Caddeler Görev Gücü’nün başkanı Mark Robinson, “Yok olan ana caddeler var” dedi. “Aynı şekilde, daha da kötüye gidecek yerler var. Ancak her şeyi göz önünde bulundurarak, gerçekten en kötüsünü yaşamış gibi görünebiliriz ve gerçekten de insanların artık ana caddenin ölümünden bahsettiğini düşünmüyorum.”

Ülke genelindeki ana caddeler, değişen kaderlerle karşı karşıya. Poole, evlerde, mağazalarda, ofislerde ve diğer gayrimenkullerde yaklaşık 36 milyar sterline (yaklaşık 43 milyar $) sahip olan Legal & General Investment Management tarafından alınan riskten sonra iyileşti. Diğer küçük ana caddeler, çalışmak ve sosyalleşmek için evlerine daha yakın kalan sakinlerden faydalandı.

Ancak, özellikle büyük kasaba veya şehirlerdeki diğer pek çok kişi, hâlâ boş büyük mağazalar ve ulusal markaların kapalı satış noktaları nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Poole’un birkaç mil doğusunda, büyük bir öğrenci nüfusu olan daha büyük bir kasaba olan Bournemouth’ta farklılıklar belirgindir. Ekonomik refah bölge genelinde büyük farklılıklar gösteriyor ancak 2022 tarihli resmi istatistiklere göre Bournemouth, Poole ve çevre kasabalardaki medyan gelir ulusal ortalamanın yaklaşık %7 altındaydı.

Bournemouth’daki üç büyük mağaza kapandı ve büyük perakende zincirlerinin çıkışı, birkaç caddeyi boş vitrinlerle bıraktı. İki yıl önce, kasabanın boş alanı doldurmak için iddialı planları vardı, ancak bunları hayata geçirmekte yavaş kaldılar. Ana başarı, bir güzellik salonu, bir kafe ve yerel işletmeler için tezgahların bulunduğu eski bir Debenhams mağazasının Bobby’s olarak yeniden açılması oldu.

Kasabanın iş geliştirme bölgesini yöneten Paul Kinvig, diğer dört büyük sitenin (iki eski büyük mağaza ve iki sinema) yeniden geliştirmenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi.

“Hepsi için planlar olduğu gerçeği beni cesaretlendiriyor, ancak bir hız sorunu var” dedi.

Bournemouth’ta ilerleme yavaş ama Poole’da Kingland Crescent bağımsız işletmeler için bir bağlantı noktası haline geldi. Revizyon, diğerlerinin yanı sıra Instagram dostu bir bitki mağazasının, arkada manastırı olan bir kafenin ve bir cin barının gelişiyle bir doz modernizasyon sağladı. Ve ücretsiz kira, onların hızla büyümesini sağladı.

Ev sahibi için program uzun vadeli bir bahisti. Legal’de perakende araştırmalarına liderlik eden Matt Soffair, girişimcilere, resmi iş deneyimi olmayanlara bile ücretsiz kira sağlanmasının, mülklerini sürekli değişen ekonomiye daha dayanıklı hale getirme ve büyük ulusal perakendecilere daha az bağımlı hale getirme stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. & Genel Yatırım Yönetimi.

“Bunu sadece Poole halkı için güzel bir şey yapmak için yapmıyoruz,” diye ekledi. “Bunu ayrıca uzun vadede tüm bu girişimlerin nakit akışı yaratacağına inandığımız için yapıyoruz.”

Kingland Crescent’e taşınmadan önce, Wyatt’ın mobilya restorasyon işi yetersiz bir operasyondu. Zaman zaman bahçesindeki mobilyaları boyadı ve parçaları eBay’de sattı.

Dükkanını açtığından beri 1.000’den fazla parça sattı. Danimarkalı tasarımcı Ib Kofod-Larsen’in bir büfesi ve İngiliz tasarım şirketi Archie Shine’ın bir tuvalet masası gibi yüzyıl ortası öğelerini restore etmede uzmanlaşmıştır. Mart ayında, kira ödemelerinin başladığı sıralarda Wyatt, BBC dizisi “The Repair Shop”un yıldızı Jay Blades ile birlikte yan taraftaki boş bir yeri devralarak mağazanın kapladığı alanı ikiye katladı.

Wyatt’ın üç kapı aşağısında, pandeminin başlarında etkinlik yönetimi işinden atılan 29 yaşındaki Hope Dean’e ait bir bitki mağazası olan Wild Roots var. Birkaç ay sonra, şimdi sakinleştirici bir yeşillik cenneti olan Kingland Crescent’te bir yer edindi. Altı kişiyi istihdam ediyor ve şirketinin üç şubesi var: perakende mağazası, işletmeler için bitki tasarım hizmeti ve bitki bakım hizmetleri.

Dean, “Artık uygun bir iş gibi geliyor,” dedi.

Canlı müzik gecelerine ev sahipliği yapan şık bir plak dükkanı, titanyumdan özenle oyulmuş parçalara sahip bir kuyumcu ve daha önce yalnızca çevrimiçi varlığı olan bir giyim mağazası yakın zamanda bu seriye katıldı. Her birinin kira ödemesi gerekiyor, ancak birçoğu hala iyi bir anlaşma yaptıklarını söyledi.

Kingland Crescent’teki değişiklikler, Legal & General’in de sahibi olduğu komşu alışveriş merkezine aktı. Ev sahibi, alışveriş merkezinin ıssız üst katlarına Ulusal Sağlık Servisi tarafından işletilen bir teşhis merkezi, bir yetişkin eğitim merkezi ve bir ortak çalışma alanı yerleştirdi. Zemin katta haftanın birkaç günü açık olan pazar tezgahlarının yanı sıra kreş, zanaat fuarları ve tarihi sergiler gibi ücretsiz etkinlikler ve hizmetler için bir alan vardır.

Ancak Kingland Crescent’in kiracıları hala zorluklarla karşı karşıya. Kira kontratları yaklaşık bir yıl içinde yenilenecek, yani gelecekleri belirsiz. Kiracılar, yaya trafiğinin tahmin edilemez olabileceğini ve gece hayatının çok az olduğunu, bar için bir sorun olduğunu söylüyor.

Legal & General’de perakende stratejisine liderlik eden Denizer İbrahim, “Poole bizim pilotumuzdu” dedi. İki yıllık veri toplamanın ardından, ev sahibi neyin işe yaradığını ve başka bir yerde tekrarlanabileceğini düşünüyor. Ancak yine ücretsiz kira sunmayı beklemiyor.

İbrahim, stratejinin, birkaç yıl önce norm olan “kurabiye kesici” ana caddeleri sona erdirmek ve bunun yerine perakende ve diğer hizmetlerde küresel ve yerel şirketlerin çeşitli karışımından oluşan bir alan oluşturmak olduğunu söyledi.

Perakende alanları için bu kullanım yelpazesi “Kingland olmasaydı asla konuşulmazdı bile” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM