Örgütün Para Konusunda Kilit İsmi Olan Çıkmaz Tutuklandı

Örgütün Para Konusunda Kilit İsmi Olan Çıkmaz Tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütünün kilit isimlerinden olan ve örgütün paralarının emanet edildiği Memduh Çıkmaz Ülkeye getirilmesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütünün kilit isimlerinden olan ve yurt dışına çıkma yasağı olmasına rağmen yurt dışına kaçmayı başaran Memduh Çıkmaz, Sudan’da yakalanarak sabah saatlerinde ülkeye getirildi. Ülkeye getirilmesi sırasında uçakta oluşan basınçtan dolayı rahatsız olduğunu ve başının ağrıdığını söyleyen Çıkmaz, hakkında yapılan suçlamaları reddetti. Çıkmaz, bu durumdan dolayı savunmasını avukatlarıyla birlikte daha sonra yapmak istediğini iletti. Milli İstihbarat Teşkilatının aylar boyunca yürüttüğü çalışmalar neticesinde Sudan’da yakayı ele veren çıkmaz sabah saatlerinde ülkeye getirildi. Çıkmaz Davasının görüldüğü mahkemeye video konferans yöntemiyle katıldı. Nüfus kayıt sistemine göre Çorumlu olduğunu ve Sudan’da yaşadığını söyleyen Çıkmaz’a kendisine yöneltilen suçlamaların beyan edilmesinin ardından savunma yapması için hak tanındı. Çıkmaz Mahkemede yaptığı ilk savunmada iş adamı olduğunu, bir akaryakıt istasyonu ve tuğla fabrikasının sahibi olduğunu belirtti. Mahkemece yöneltilen terör örgütü yöneticiliği suçlaması hakkında fikri sorulduğunda ise, uykusuz olduğunu belirterek, ülkeye getirilmesi sırasında uçakta oluşan basınçtan etkilendiğini ve başının ağrıdığını ve çok yorgun olduğunu ileri sürerek, avukatlarıyla birlikte ifadesinin daha sonra alınmasını talep etti.

Cumhuriyet savcısı sanık hakkında mahkeme tarafından yakalama ve tutuklama kararı olduğunu anımsatarak, Memduh Çıkmaz’ın tutuklanmasını istedi. Mahkeme heyeti sanığın terör örgütünün finansal işlerinden sorumlu kişi olduğu ve hakkında kuvvetli suç şüphesi olması sebebiyle tutuklanmasına karar verdi. Mahkemenin kararının ardından Çıkmaz, kapalı cezaevine kondu.

15 Temmuz darbe gecesi öncesine ait bazı suçlara da karıştığı belirtilen Çıkmaz’ın, Fetullahçı Terör Örgütünün yöneticilerinden ve üyelerinden biri olduğu, örgüte parasal destek sağlayan iş adamları listesinde bulunduğu ve örgütün parasının emanet edildiği kişi olduğu suçlamalarından hakkında 15ile 22,5 yıl arası hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM