PASOK sonbaharda lider seçimi yapacak

PASOK sonbaharda lider seçimi yapacak

Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından iç karışıklıkların onu parçalama tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sosyalist PASOK, sonbaharın başlarında liderlik seçimlerine gidiyor ve ilgili prosedürlerin Pazar günü partinin merkez komitesinin önemli toplantısında başlatılması bekleniyor.

İddiaya göre, Atina Belediye Başkanı Haris Dukas’ın Kasım ayında seçim talep etmesinin ardından, mevcut lider Nikos Androulakis ekim ayında bir seçim yapılmasını önerecek.

Androulakis’in, mevcut durumun uzun süre “sürdürülemeyeceğini” belirttiği bildirildi.

Bir yandan da liderliğinden şüphe duyulduğu sürece siyasi müdahale kapasitesinin son derece sınırlı olacağını kabul ediyor. 

Öte yandan parti içi ilişkiler açısından mevcut belediye başkanına göre işlemlerin hızlandırılmasının kendi çıkarına olduğunu düşünüyor olabilir.

Androulakis ve adaylığı kesinleşen Atina Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra liderlik için Pavlos Geroulanos’un da yarışa katılması bekleniyor.

Ankete göre (Röportaj) PASOK seçmenlerinin parti içi seçimlerdeki tercihleri ​​birbirine çok yakın görünüyor: Androulakis’in oranı %20,9, Dukas’ın oranı %21,5 ve Geroulanos’un oranı %18,4.

Ancak, Pazar günkü merkez komite toplantısında Michalis Katrinis ve Milena Apostolaki’nin isimlerinin geçmesinin ardından bile başka adayların ortaya çıkma olasılığını kimse dışlamıyor.

Androulakis’in “temiz çözümler”, yani parlamento dışı bir lider çağrısı yapması bekleniyor. 

Dukas, cumhurbaşkanı seçilse bile belediye başkanlığında kalacağını, bunun da muhtemelen Manolis Hristodulakis’in liderliğinde bir diyarşi olacağı anlamına geldiğini, bunun da belediye başkanına kamuoyu desteğini zaten açıkladığını söyledi.

Androulakis’e yakın yetkililerin, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in bir sonraki ulusal seçimlere kalan üç yıl içinde rakipsiz kalamayacağını ifade ettiği bildirildi. 

Bu arada sonbahar seçimlerine kadar Androulakis görevini tam olarak yerine getirecek.

Bu, PASOK’un 50. yılı için bir etkinlik düzenleyeceği ve ayrıca Eylül ayında Selanik Uluslararası Fuarı’nda (TIF) konuşma yapacağı anlamına geliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM