Plastik Poşet Kullanımını Azaltmak İçin Ücretli Olacak

Plastik Poşet Kullanımını Azaltmak İçin Ücretli Olacak

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu tarafından yapılan açıklamada, plastik poşetlerin aşırı tüketimini önlemek amacıyla parayla satılacağı söylendi.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, özellikler market bakkal gibi insanların fazla alışveriş yaptıkları yerlerde naylon poşet kullanımının çok fazla olduğunu, bu miktarın düşülmesi gerektiğini ve doğaya aşırı zararlı olan plastik türevi naylon poşet kullanımı hakkında vatandaşlarımızın bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu, insanların her alanda naylon poşetler kullandığına dikkat çekerek, bu poşetlerin doğada yok olmas sürelerinin çok fazla oluşu ve plastik türevi olduğundan çevreye olan zararından bahsetti. Bu zararı azaltmak için naylon poşet kullanımının da azaltılması gerektiğini vurguladı.

Naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Eroğlu, ancak mümkün olduğunca en aza indirmek için bazı önlemler alacağız dedi. Bu önlemlerin en önemlisi de naylon poşetlerin özellikle market gibi insanların fazlasıyla alışveriş yaptıkları yerlerde naylon poşetlerin cüzi bir miktar para ile satılması olduğunu söyledi. Naylon poşetleri para ile alan vatandaşlarımızın bu poşetleri gereksiz kullanmayacaklarını düşündüklerini ekledi.

Eroğlu açıklamasında, “Naylon poşet kullanımını doğru yapmadığımız takdirde, bu ürünün avantajlarını dezavantaja dönüştürmüş oluruz. Bu kapsamda tüketicilerin bilinçlendirilmesi şart. Bunun yanında tüketicinin sorumlu davranması da gerekiyor. Fazla kullanımın önüne geçmek için bazı önlemlerin alınması gerekliydi” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ülkeleri tarafından başlatılan bu uygulamanın 1 ocak 2019 tarihinde yürürlüğe gireceğini söyleyen Eroğlu, bu tarihten itibaren naylon poşetlerin para ile satılacağını açıkladı. Naoylan poşet kullanımının doğaya ve ekonomiye olan zararlarını vurgulayan Eroğlu vatandaşlarımızın da bu konuda bilinçli olmalarını istedi. Uygulama sadece para ile satılmasından ibaret değil. Aynı zamanda naylon poşetlerin atılacağı özel çöp kutuları yapılacak. Böylelikle naylon poşetler geri dönüşümle tekrar kullanılabilecek ve doğaya olan zararlarının önlenmesinin yanında ekonomiye tekrar kazandırılabilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM