Telekom İşlemlerinde Vergi Karmaşası Son Buluyor

Telekom İşlemlerinde Vergi Karmaşası Son Buluyor

Özel iletişim vergisi adı verilen vergi bir çok hizmette alınıyor. Ancak farklı hizmetlerden farklı oranda Özel İletişim Vergisi alınıyor. Bu durumu önlemek amacıyla yeni yapılan düzenlemeyle bu karmaşa ortadan kaldırılmış olacak.

Telekomükosyon hizmetlerinden alınan Özel İletişim vergisinin uygulamasında darklı kalemlerden alınan faklı oranda vergiler ortadan kalkıyor. Böylelikle telokomükasyon hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisi için sabit bir vergi yüzdesi belirlendi ve görüşme, mesajlaşma, internet kullanımı gibi tüm hizmetlerden aynı oranda vergi alınacak.

Özel İletişim Vergisi, cep telefonu görüşmeleri üzerinden yüzde 25, ev ve iş telefonları görüşmeleri üzerinden yüzde 15, internet kullanımı üzerinden ise yüzde 5 olarak uygulanmaktaydı. Bu oranların değişmesi bir karmaşaya neden oluyordu. Faklı kalemlerden faklı oranlarda alınan vergiler sabit değer olan yüzde 7,5’e çekilerek bu karmaşa da önlenmiş oldu.

Resmi gazete’de bildirilen, yeni yürürlüğe giren “Bazı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” dahilinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’yı ilgilendiren hazine payı, Evrensel Hizmet Katkı Payı, BTK masraflarına katkı payı ve telsiz ücretleri konularına dair mevzuatta değişiklik kararı alındı. Bahsedilen değişiklikler sonucu hazine payı, Evrensel Hizmet Katkı Payı ve BTK masraflarına katkı payı alınmasında tereddütler ya da ihtilaflara sebep olan hususlar hakkında sonuca varıldı.

Yürürlüğe giren yeni uygulama ile hatalı faturalandırma tutarları (Mükerrer Faturalar), düzeltmeye konu olan ücretler, baz istasyonunun kurulu olduğu tesislerden sağlanan gelirler, hazine payı matrahından ayrı olarak ele alınacak. Hazine payı ödemelerinin takibi ve tahsilatı, Hazine Müsteşarlığından BTK’ya devredildi. Denetim ve uzlaşma görevi ise Maliye Bakanlığına devredildi. Zamanında ödenmeyen hazine payı için 3 kat olan cezalar 1 kata indirildi.

Geçmiş dönemlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından takibi ve tahsilatı yapılan Evrensel Hizmet Katkı Payları, BTK tarafından takip edilecek ve tahsilatı yapılacak olan Bakanlığa devredildi. İşletmecilere, hazine payı, Evrensel Hizmet Katkı Payı, BTK masraflarına katkı payı ve telsiz ücretlerine dair ihtilafların sonuca ulaşmasıyla tekrar yapılandırma şansı tanınacak. Tekrar yapılandırma dahilinde mevcut davalardan feragat edilmesi koşuluyla, incelenmesi biten dönemler için alacaklar aslının tamamı ve gecikme faizi yerine Yİ-ÜFE tahsilatı yapılacak, 3 kat cezai koşullar ya da buna bağlı faizler alınmayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM