Ekmek 5 Lira Olursa Kimse İsraf Etmez

Ekmek 5 Lira Olursa Kimse İsraf Etmez

Yeni yılda ekmek artık 250 gr değil, 200 gr üretilecek. Buna karşın fiyatı aynı kalacak. Bu uygulama ekmek israfının önüne geçmek amaçlı yapılıyor. Ekmek Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar israfının önüne geçmek için daha etkili olacağını düşündüğü bir öneri sürdü.

Ülkemizde en çok israf edilen besin maddesinin başında ekmek geliyor. Yılda milyonlarca adet ekmek çöpe gidiyor. İnsanlar ihtiyacından fazla ekmek alarak bayatlayan ekmekleri çöpe atıyorlar. Bu durumun önüne geçilmesi için yeni yılda ekmeğe zam yerine gramajı düşürülecek. Yıllardır bildiğimiz 250 gr’lık ekmekler yeni yılla beraber 200 gr olacak ancak fiyatı aynı kalacak.

Ekmek Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, ekmek israfının en büyük sebebinin büyük market zincirleri olduğunu ileri sürdü. Marketlerin raflarının dolu görünmesi ve ürün yelpazesinin geniş olmasını istemeleri nedeniyle, raflarını ekmekle doldurmaları, ancak bu ekmeklerin tamamının müşteriden talep görmediği için bir kısmının atıldığını söyledi.

Kolivar, ekmeğin diğer besin maddelerine göre daha fazla israf edilmesinin nedenini ise ucuz olmasına bağladı. Sucuk, pastırma, kavurma, et gibi örnekler veren Kolivar, “Hiç çöpte bu ürünleri gördünüz mü? onlar atılmaz çünkü pahalı.” dedi. Kolivar, ekmeğin de bu ürünler gibi israf edilmemesi için fiyatının yükseltilmesi gerektiğini savundu. Ekmek için biçtiği değer ise tepki topladı. Kolivar ekmeğin çöpe atılmaması için 5 lira olması gerektiğini söyledi.

Kolivar ayrıca merdivan altı olarak tabir edilen ve izinsiz çalışan fırınlara da dikkat çekti. Bu fırınların daha düşük gramajla, ucuza mal ettiği ekmeği, tam gramajlı ekmeğe göre daha ucuza sattığını söyleyen Kolivar, bunun hem haksız rekabet yarattığını, hem de ruhsatlı fırınların rekabet gücünü düşürdüğünü söyledi. Kolivar ayrıca semt pazarlarında dahi ekmek satıldığına dikkat çekerek, bu ekmeklerin nerede nasıl üretildiği belli değil. Halkın sağlığıyla oynuyorlar dedi. Bu tip yerlerden ekmek alan vatandaşların kar ettiklerini dünürken aslında hem sağlık hem de maddi olarak zarar ettiklerini söyleyen Kolivar, ekmek alırken parasından çok gramajının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Bir ekmeğin maliyetini kalem kalem anlatan Kolivar, “bir ekmekte kullanılan unu 25 kuruş, enerji, su, işçilik 30 kuruş, kullanılan maya 20 kuruş, kira ve işletme 25 kuruş, fırın ve bakkal karı 15 kuruş, bayi karı 10 kuruş bunun altında sağlıklı bir ekmek satmak mümkün değil.” dedi.

Kolivar’ın ekmek 5 lira olsun önerisine ise halktan tepi geldi. Zengininden fakirine, işçisinden doktoruna, yaşlısından gencine herkesin sofrasının vazgeçilmezi olan ekmeğin beş lira olması, alım gücü günden güne azalan halkın aç kalması anlamına gelir yorumları yapanların sayısı oldukça fazla.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM