Türkiye’nin Siyasi Olarak Güçlenebilmesi İçin Para Birimi Değişmeli

Türkiye’nin Siyasi Olarak Güçlenebilmesi İçin Para Birimi Değişmeli

Dünyaca ünlü ekonomist Prof. Dr. Steve Hanke, Türkiye’nin siyasi arenada dünya devi ülkelerden biri olabilmesi için para biriminin değişmesi gerektiğini ileri sürdü.

Johns Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke, bir ülkenin siyasi olarak güçlü olmasının tek yolunun parasının da güçlü olmasından geçtiğini savundu. Hanke’ye göre Türk Lirası hiç bir zaman çok fazla güç kazanabilecek bir para birimi değil. Hanke Türkiye için ideal para biriminin altına dayalı bir para birmi olacağı kanısında.

Dünyaca ünlü bir ekonomi dergisinin internet sitesinde yayınlanan yazısında Hanke, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın Türkiyeyi kalkındırmak ve dünya çapında bileği bükülmez bir siyasi otorite haline getirmek istiyorsa bir şeyler yapması gerektiğini savundu. Siyasi arenada dünya devi bir ülke olmak için öncelikle o ülkenin para biriminin güçlü olması gerektiğini savunan profesör, Türkiye’nin güçlenmesinin en basit yolunun sadece Türkiye’nin bastığı ve dış güçler tarafından kontrol edilemeyen bir para biriminin kullanılması olduğunu söyledi. Bu para biriminin ise altına dayalı lira olacağı kanısında.

Profesör Hanke, altının asırlardır değerli olduğunu ve dünya finans sistemlerinin daima içerisinde olduğunu, ancak eski Amerika Başkanı Richard Nixon’un 1971’de aldığı kararla altın gişelerinin kapatılmasının ardından değer kaybı yaşadığını söylerdi. Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl katıldığı bir toplantıda yatırımcılara hitaben altına dayalı bir para birimine geçilmesini önerdiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin konuşmasında, “Katılımcı finans anlayışının altına dayalı bir girişimin yapılması gerektiğini düşünüyorum. 2015’te küresel İslami finans büyük bir ivme kazandı. Gelin paraları altına dönüştürelim. Altınla ifade edelim. Finans sektöründe katılımcı finans anlayışının para biriminde altına endeksli bir adımın atılmasının çok daha isabetli olacağı inancındayım” demişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM