Platon’un Mağara Alegorisi ve diaspora ‘masum sahtekarlık’

Platon’un Mağara Alegorisi ve diaspora ‘masum sahtekarlık’

John Kenneth Galbraith, “Masum Dolandırıcılığın Ekonomisi” adlı kitabında, kamu ve özel sektördeki yaşam boyu deneyimini, meselelerin bugünkü durumunu sert bir şekilde eleştirerek tasvir etti. Özellikle, gerçeklik ile “geleneksel bilgelik” arasındaki artan uçurum ve kendimizi çıkarcı inanca ve “uydurma saçmalıklara” ya da daha basit bir ifadeyle masum sahtekarlığa teslim ettiğimiz bir noktaya nasıl geldiğimiz konusunda alarm verdi. Bu ekonomi, etkili hükümet ve iş dünyası pahasına geldi.

Onun düşüncesi ile Platon’un felsefenin en büyük öykülerinden biri olan ve iki dünyanın, yani (duyularla bilinen) duyular âlemi ve akledilir âlemin varlığını açıklayan Mağara Alegorisi ile bazı paralellikler vardır. (duyuların müdahalesi olmadan bilgi yoluyla algılanan), Galbraith’in gerçeklik ve “geleneksel bilgelik” arasındaki ayrımına çok uygundur. Platon’a göre insan hayatını derinden etkileyebilecek bu ayrımın itici gücü aldatmacadır (ya da masum sahtekarlıktır), çünkü sorgulamaya tabi tutulmayan yüzeysel bakış açıları, yalanın sonsuza kadar yaygınlaşmasına neden olur.

Kanıtlar, birkaç toplumun sorgulama, araştırma ve inceleme yoluyla elde edilen anlaşılır bir özgürleşme dünyası aşamasına ilerlemeyi başardığını gösteriyor. Aslında bu, çeşitli sosyal ve ekonomik göstergelere (örneğin, ekonomik özgürlük, yolsuzluk, etik ve adalet, demokrasi durumu ve diğerleri) göre ulusal sınırlar arasında değişiklik gösterir. Örneğin, büyük bir Yunan diasporasına ev sahipliği yapan Avustralya, Yunanistan’ı karakterize eden duyusal dünyaya kıyasla, bu tür performans göstergelerine dayanarak anlaşılır dünyanın bir parçası olarak değerlendirilecektir. Son Yunanistan seçimleri, insanların anlaşılırdan (Avustralya) ziyade mantıklı olanı (Yunanistan) besleyen bir siyasi manzaranın etkisi altında bu iki dünya arasında gidip gelmeyi nasıl seçebileceklerine dair bazı içgörüler sağladı.

Yunanistan, yıllardır herhangi bir kanıta dayalı destek olmaksızın açıklamalarda bulunan veya önerilerde bulunan ve toplumda belirsizlik ve huzursuzluk yaratan politikacılar tarafından karakterize edilmiştir.

Yunan diasporası seçmeninin kayıtsızlığıyla karakterize edilen Yunan seçimlerinin ötesinde, Yunanistan’a uygulanması gereken baskı, tutarlı olan ve makul dünyanın değil, anlaşılır dünyanınkilerle en iyi uygulama ölçütlerini karşılayan politika formülasyonu üzerindedir. kayırmacı siyasetin Akla yatkın kamu politikası, etkilerine veya kapsamlarına bağlı olarak bir topluluğu veya ulusu şu veya bu şekilde etkileyen kararlar almakla ilgilidir. Bu anlamda, politika ve/veya hukuk reformlarının, diğer faktörlerin yanı sıra mutlak tutarlılık ve şeffaflık sağlayan planlama, çalışma, analiz, istişare ve fikir birliğine dayanması gerekir. Yunanistan, yıllardır herhangi bir kanıta dayalı destek olmaksızın açıklamalarda bulunan veya önerilerde bulunan, toplumda belirsizlik ve huzursuzluk yaratan politikacılar tarafından karakterize edilmiştir.

Bürokratik engellerin kendi başlarına diaspora seçmeninin ilgisizliğine yol açtığı tartışmasının doğasında var olan önyargıyı bir kenara bırakırsak, kanıta dayalı olmayan ve dolayısıyla tutarlılıktan yoksun bir argümandır. Bir diaspora olarak, Yunan bürokrasisinin bu seçmen ilgisizliği sonucuna katkıda bulunduğunu hissediyorsak, o zaman bir diaspora olarak seçimlerin ötesinde, Yunan hükümetleri tarafından yaratılan bürokrasinin her yönüne yönelik “sert” eleştirilerimizi de ele almalıyız. Aksi takdirde, Platon’un Mağara Alegorisi’nde ve John Kenneth Galbraith’in “The Economics of Innocent Fraud” adlı kitabında tanımladığı gibi, seçmenler olarak anlaşılır bir dünyadan mantıklı bir dünyaya gidip geliriz.

Dr Steve Bakalis, uluslararası işletme eğitimi ve yönetimi konusunda uzmandır. Avustralya Ulusal Üniversitesi, Adelaide Üniversitesi ve Asya Pasifik ve Körfez Bölgesi üniversitelerinde ek atamalar yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM