Elektrik tarifelerinde geçiş dönemi

Elektrik tarifelerinde geçiş dönemi

Çevre ve Enerji Bakanlığı, Eylül ayında perakende elektrik piyasasında acil durum önlemlerinin kaldırılmasını, aynı zamanda beklendiği gibi 1 Ekim’de değil, Aralık ayından ve hatta yeni yıldan itibaren normale dönüşü hedefliyor. 

Yeni bakan Thodoros Skylakakis, perakende elektrik piyasasında acil durum önlemlerinin kaldırılmasına ilişkin Avrupa yönergelerine uyacak. Ancak aynı zamanda, tedarikçilere ve tüketicilere ülkenin kriz öncesi rejimine geçişe daha iyi hazırlanmaları için zaman tanımak amacıyla Ekim ve Kasım ayları ve muhtemelen Aralık ayları için geçiş tarifelerinin uygulanmasına yöneliyor. ayar cümlesi

Enerji Bakanlığı’nın Enerji Düzenleme Kurumu ile işbirliği içinde değerlendirdiği plana göre, 1 Ekim’den 30 Kasım’a kadar olan dönemde ve hatta yıl sonuna kadar sağlayıcılar tüketicilere aylık olarak açıklanacak oranlar sunacak. Başvuru yaptıkları ayın 20’sinden itibaren ön bildirimde bulunanların aksine, başvurdukları ayın başlangıcı.

Bugünün aksine, sağlayıcılar sadece kilovat saat oranını açıkladığında, yeni geçiş tarifelerinde tüketicilere fiyatın elde edildiği formül hakkında da bilgi vermek zorunda kalacaklar. Yani kilovatsaatin fiyatını belirlemek için dikkate aldıkları çeşitli parametrelerle denklemi ilan etmelidirler.

Geçiş döneminde tüketiciler için bugüne kıyasla çok az şey değişecek. Referans ayının ilk günü sağlayıcılarının fiyatlarını önceden bilecek ve bunu diğer sağlayıcıların fiyatlarıyla karşılaştırabilecek ve herhangi bir mali yüke maruz kalmadan kendilerinde kalıp kalmamayı seçebileceklerdir. Tedarikçiler, bu geçiş döneminden yararlanarak piyasaya sunacakları daha uzun vadeli oranları kesinleştirecek ve Tedarik Kanunu’nun öngördüğü 60 günlük süreler içinde müşterilerini bu fiyatlar ve yeni sözleşmeler hakkında zamanında bilgilendireceklerdir.

Geçiş tarifeleri, kesin geçerlilik süreleri ve uygulama detayları, mevzuat veya kanun değişikliği yoluyla devam etmek üzere kesinleşme aşamasındadır. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM