Punto Otomobil Tarihinin En Kötüsü

Punto Otomobil Tarihinin En Kötüsü

Fiat bir kez daha otomobil tarihine geçmeyi başardı. Ancak bu kez ne satış rekoru ne de yılın otomobili ödülü alarak. Fiat’ın yeni ünvanı, otomobil tarihinin en güvensiz otomobili.

Otomobil ile ilgilenen ve otomobil satın almak isteyen hemen herkes Euro NCAP’i duymuştur. Euro NCAP, otomobilleri çeşitli çarpışma testlerine tabi tutarak, otomobillere bu testlerde aldıkları puana göre yıldızlar vermek suretiyle derecelendiren bağımsız bir kuruluş.

Fiat Punto modelini ilk çıkardığı 2005 yılında bu testlerde otomobil tarihine geçmeyi başarmıştı. O yıllarda Punto’nun bulunduğu sınıfta bu testlerden beş yıldız alabilen bir otomobil bulunmamaktaydı. Bunu başaran ilk otomobil olarak Fiat Punto otomobil tarihine geçti.

O yıldan bu zamana körünün altından çok sular akmış olacak ki, Fiat Punto bu ünvanını korumak şöyle dursun, tam tersine aynı kategoride en kötü olarak otomobil tarihine geçti.

Euro NCAP yenilenen kriterlere göre yapılan 2017 testlerinin sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlarda öyle birisi var ki tüm otomobil tutkunlarını şaşkınlığa uğrattı. 2005 yılında ilk çıktığı dönemde otomobil sektörünü alt üst eden büyük satış başarısının yanında, Euro NCAP testlerinde sınıfının ilk 5 yıldız alan otomobili olan Fiat Punto, 2017 yılında yine bir ilke imza atarak Euro Ncap testlerinden ilk sıfır yıldız alan otomobil oldu.

Fiat’ın sahibi olan FCA gruptan bu sonuçların üzerine bir açıklama geldi. FCA gruba göre Fiat’ın otomobil üretirken en önem verdiği kriter güvenlik. Bunun kanıtı olarak ise şirket, 2005 yılındaki sonuçlara dikkat çekerek, Punto’nun sınıfında ilk 5 yıldız alan otomobil olduğunu işaret etti. Ayrıca aynı şirket bünyesinde üretilen Alfa Romeo, Jeep gibi araçların güvenlik anlamında ne kadar üstün olduklarına da dikkat çekildi.

Euro NCAP yönetiminden yapılan açıklamayan göre de, bu sonuçlara bakılarak Fiat Punto’yu tamamen güvensiz bir araç olarak görmek yanlış bir kanı olur. Bu testlerde fiyat performans oranının da etkisi büyük. Bu testten çıkarılacak en iyi sonuç, Punto’nun fiyatına göre güvenlik olarak zayıf oluşu.

FCA grubun Alfa Romeo markasının parlayan modeli Gulietta da Euro NCAP sonuçlarına bakıldığında sınıfta kalan modellerden. Gulietta çarpışma testlerinden gayet başarılı sonuçlar almış olsa da, bazı güvenlik ekipmanlarındaki eksikliklerinden ötürü Euro NCAP’ten 3 yıldız alabildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM