Sahte incelemeler internette çok yaygın. Bir baskı bunların sonunu getirebilir mi?

Sahte incelemeler internette çok yaygın. Bir baskı bunların sonunu getirebilir mi?

Dr Mark Mohrmann 2019’da başarılı bir ortopedi prosedürünü tamamladıktan sonra hastası, takdirini paylaşmak için bir inceleme sitesi olan Yelp’e başvurdu.

Hasta beş yıldızlı incelemesinde “Dr Mark bana emin ellerde olduğumu hissettirdi” diye yazdı.

Yalnızca yazar gerçek bir hasta değildi ve herhangi bir prosedür de yoktu. İncelemesi sahteydi; endüstri gözlemcisi Fake Review Watch tarafından yapılan bir analize göre, sahte olumlu yorumlar kullanarak Mohrmann’ın işinin çevrimiçi derecelendirmelerini artırma çabasının bir parçasıydı. Geçen ay Mohrmann, sahte incelemelerle halkı kandırma suçlamasıyla New York başsavcısı ile uzlaşmak için 100.000 dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Mohrmann’a yönelik sahte inceleme, insanların ve işletmelerin Google Haritalar, Amazon, Yelp ve diğer platformlara sahte olumlu yorumlar yayınlamaları ve her yıl milyonlarca müşteriyi aldatmaları için pazarlamacılara para ödediği milyar dolarlık sahte inceleme endüstrisinin yalnızca bir örneğidir.

Sahte yorumlar internetin kendisi kadar eskidir, yasa dışıdır ve çevrimiçi platformlar tarafından yasaklanmıştır. Ancak sahte inceleme işleri yine de gelişmeye devam etti.

Şimdi ilk defa, teknoloji şirketlerinin düzenleme dalgası ve hamleleri gidişatı tersine çevirmek için daha uyumlu bir çaba içinde birleşiyor.

Bu yaz, Federal Ticaret Komisyonu, diğer kısıtlamaların yanı sıra sahte inceleme satın alan veya satan işletmeleri cezalandıracak yeni ve kapsamlı bir kural önerdi. Ekim ayında, aralarında Amazon ve Expedia’nın da bulunduğu çeşitli çevrimiçi platformlar, yorum sahtekarlığıyla mücadele etmek için şirketler arasında bilgi ve kaynak paylaşacak bir koalisyon kurulduğunu duyurdu. Geçtiğimiz ayın sonlarında New York Başsavcısı Letitia James, sahte incelemelerin “yasadışı ve kabul edilemez” olduğunu söyleyerek eyalet genelinde kendi uyarısını yayınladı.

Ancak uzmanlar, sahte inceleme sorununun aşılamayacak kadar büyük olabileceği konusunda uyardı ve sahte incelemecilerin daha önceki baskılardan sağ kurtulduklarını belirtiyorlar.

Sahte incelemeler kullanan işletmeleri ifşa eden tüketici savunuculuğu web sitesi Review Fraud’un kurucusu Jason Brown, platformların sorunu yönetmek için yeterli çaba göstermediğini söyledi ancak düzenleyicilerin ve şirketlerin endişelerinin arttığını kabul etti.

“Herkes sıcaklığı ve baskıyı hissediyor” dedi. “Zaman gösterecek.”

Neredeyse tüm sahte incelemeler, işletmelerin kendilerinin yazdığı veya hizmetleri inceleme başına birkaç dolar kadar düşük bir ücret karşılığında çevrimiçi olarak satın alınabilen dijital pazarlamacılar tarafından oluşturulan dört yıldızlı ve beş yıldızlı incelemeler gibi olumlu onaylardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM