STK gönüllüleri için özgürlük saati geldi

STK gönüllüleri için özgürlük saati geldi

Sarah Mardini, geçen hafta Yunan başkentinin Korydallos Hapishanesinden serbest bırakıldığında tam olarak üç buçuk ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı sabah aynı anı farkına vuruyordu: Üç buçuk, aynı zamanda, teknenin Türkiye’den geçerken sorun yaşadığı sırada teknesiyle yolcularını güvenli hale getirmek için kız ve erkek kardeşi yüzmek zorunda kaldı. Doğu Ege adası Lesvos, 2015 yazında. 23 yaşındaki Suriyeli, bu tür bir sembolizmde fazla bir paya sahip değil, ancak tesadüf hâlâ bir izlenim bıraktı. Hapishanedeki bu üç buçuk ay boyunca zor olan günler kesinlikle vardı, ama pozitif bir akıl yürütme tutmak, hatta daha sert çeteler sırasında yaptığı gibi, ona yardım etti. “Hapishane, sadece kilitli kapıların ardında uzun bir tatil gibiydi.

Mardini, göçmen kaçakçılığı ve sivil toplum örgütü ile yaptıkları işlerle bağlantılı diğer suçlarla ilgili suçlamalarla ilgili olarak Ağustos ayında Lesvos’ta tutuklanan dört eski Acil Durum Acil Yardım Merkezi (ERCI) üyesi arasında yer alıyor.

Hapiste Mardini çok uyudu, kitap okudu, sanat ve el işi yaptı. Hatta onun etrafında küçük bir topluluk yaratmayı başardı ve diğer tutukluları harekete geçirdi. Hücre bloğunda en genç olan, belli bir hoşnutsuzluğa sahipti. Serbest bırakıldığını öğrendiğinde, bir falcı olduğunu iddia eden bir mahkmm, kartların her şeyin işe yarayacağını söylediğini ve iki kadının da ibadetlerini verdiğini söyledi. Mardini onlara, sahip olduğu neredeyse her kişisel eşyayı, annesinin son hapishane ziyaretinde hazırladığı bir çift küpe bile verdi.

Annesi bunu daha sonra öğrendiğinde, kızına güldü ve nazikçe kızdı: “Her zaman böyle yapıyorsun!” Mardini, kendisi ve kız kardeşi Yusra’nın bu ayın başlarında MIT Üniversitesi’nden aldığı 10.000 dolarlık ödülü bile bağışlamayı planlıyordu. ama ailesi tarafından caydırıldı: “Çok fazla masrafınız ve paranız yok; ona ihtiyacın olacak, ”diye ısrar ettiler.

Geçen Çarşamba günü, her şey Mardini’nin öğle yemeği saatinde serbest bırakılması için teorik olarak hazırdı. 5.000 avroluk kefalet birlikte kazındı ve savcı tüm ilgili belgeleri yolladı. Kitaplarını çektiği üç büyük çanta vardı – kitap okumaya devam ediyordu – ama şu an okuduğu kitap, kullanışlı kalmasını istediği bir Malcolm X biyografisi. O ve Dayanışmadan Avukat Şimdi, en başından itibaren davasına yardım eden sivil toplum örgütü, aynı zamanda okumayı ve tartışmayı kabul etti. Mardini konuşmak istediği bazı bölümleri işaretlemişti – muhtemelen aklını stresden çıkarmak için bir çabaydı.

Bir başka ERCI gönüllü üyesi olan arkadaşı Sean Binder ve eski Yunan donanma yetkilisi ERCI’nin saha direktörü Nassos Karakitsos daha önce serbest bırakılmıştı. Mardini’nin serbest bırakılmasını istediği tek şey, Lesvos’a uçmak ve yeniden birleşme sağlamaktı. “İlk olarak, bir mağazada durup bir şeyler alabilmem için kıyafetler alabileceğiz” diye bağırdı avukatlarına. Aylarca garip kıyafetlerde seçtiği bir şeyi giymekten endişe duyuyordu. 

Ama saat geçiyordu ve hala gitmesine izin verilmedi. Bir şeyin yanlış gittiğinden endişelenmeye başladı. Muhafızlar bile endişeliydi. “Çıktığını bildiğiniz zaman, her ekstra saat bir sonsuzluk gibi görünüyor,” diye bir cezaevi çalışanı Kathimerini’ye anlattı. Sonunda serbest bırakıldığı zaman, saat 9.30’da, Mardini tükendi ve üzgün görünüyordu.

Arabada, avukatına yeni öğrenmiş olduğu kötü haberi söyledi: “2025’e kadar Lesvos’a seyahat etmeme izin verilmiyor.” 

Mardini, Türkiye’nin hain geçişinden sonra 2015’te Ege adasına geldi ve daha sonra geri dönmeyi seçti. Avrupa’ya ulaşmaya çalışan diğer mültecilere yardım etmek için gönüllü olarak. Ayrıca geçen Ağustos ayında tutuklandığı yer olan bir suçlu göçmen kaçakçılığı raketine ait olmakla suçlanıyor. Bu çekişmelere rağmen, Lesvos’u evi olarak görüyor ve geri dönememenin imkânsızlığı yüzünden harap olmuştu. “Endişelenme. Bunu çözeceğiz, ”dedi avukatları.

Onun serbest bırakılmasından sonra Mardini ve avukatları annesine – sadece Berlin’den uçmuş – ve birkaç arkadaş bir Atina restoranına katıldılar, ama genç kadın yemek yiyemedi. “Sorun nedir? Zaten hapishane yemeğini özledin mi? ” Hikayeleri anlatan geceye oturdular. Bütün bunlar, 5 Aralık Çarşamba günü Dünya Gönüllüsü Günü’nü – bir başka sembolik tesadüf olduğunu fark ettikleri zaman gülümsediler.

Daha sonra, Mardini cep telefonuna geçtiğinde, üç buçuk ay içinde yabancılardan olduğu kadar arkadaşlarından da binlerce destek mesajı aldığını gördü. Ailesi, eski yüzme koçu – yanlarında bir erkek kardeş gibi durdu – ve ekonomi ve sosyal bilimler alanında eğitim görmek için kayıtlı olduğu Bard College Berlin’in direktörünü aradı. “Lütfen sıcak bir duş alın ve biraz dinlenin,” diye tavsiyede bulundu. 

Mardini’nin serbest bırakılmasının şartları, ülkeyi terk etme yasağını içermiyor, bu yüzden tekrar eğitimini alacağı Berlin’e dönecekti. Hayatına devam edeceğinden endişe ederken, vakanın kapanmadığı için henüz hiçbir şeyin bitmediğini biliyor. Hala suçlamalarla ve daha fazla hapis cezasıyla karşı karşıya.

Serbest bırakıldıktan sonraki sabah, stratejisini tartışmak için avukatlarından Zacharias Kesses’in ofisini ziyaret etti. Kapı zili tarafından kesildi. Mardini’nin en iyi arkadaşıydı ve Lesvos’tan gelen ve onu görmek için Atina’ya sabah uçuşu yapan bir gönüllü. Mardini, Lesvos’a gidemedi, ama Lesvos’un ona gelmesini engelleyen hiçbir şey yoktu. Davasıyla ilgili konuşma sadece beklemek zorunda kaldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM