Sualtı fotoğrafçısı çalışmaları ile teknolojik bağımlılığa ışık tutuyor

Sualtı fotoğrafçısı çalışmaları ile teknolojik bağımlılığa ışık tutuyor

Bir Türk fotoğrafçı, COVID’yi içerecek süpürme önlemlerinin bir parçası olarak insanlar iki aydan fazla bir süre evlerinde kaldıklarında yakın zamanda hızlanan akıllı telefon bağımlılığı da dahil olmak üzere, günümüzün bağımlılıklarını ve toplumun sorunlarını dediklerini gösteren resimleri yakalamak için Akdeniz’e daldı. -19 salgın. Türkiye’nin

tek siyasi sualtı fotoğrafçısı Necdet Demirtaş, Kaş’ın kıyılarında, Antalya’nın Antalya ilindeki kamerasıyla profesyonel sualtı sporcuları ve dalgıçları ile sualtı dalışı gerçekleştirdi.

Milliyet gazetesine konuşan Demirtaş, çalışmalarında yaralı bir kişi olarak selfie çeken bir erkeğin yardım beklediğini gösteren bir dalgıç ve koluna bir ilaç gibi cep telefonu enjekte eden genç bir kadın olduğunu söyledi.

Teknoloji bağımlılığının çağın en büyük takıntılarından biri olarak gösterildiğini kaydeden Demirtaş, COVID-19 bağımlılığının “küresel olarak mücadele edilmesi gereken bir salgına” dönüştüğünü söyledi.

İnsanlar evlerinde kaldıkça sosyal medyada “bataklığa” gömüldüklerine dikkat çekti.

Demirtaş ayrıca Türkiye’deki kadın öldürücüler, çocuk evlilikleri, 2014 Soma maden felaketi, ülke çapında 2013 Gezi Parkı protestoları ve Filistin direnişi gibi pek çok konuda sosyal farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Gerçekten değişen bir dünya düzenine tanık olduğunu söyleyen Demirtaş, projesinin amacını açıkladı.

“Bu probleme lensimle dokunmak istedim çünkü sanal dünyada kendimize bir virüs gibi giriyor. Sanal dünya aklımızı işgal etti, tıpkı koronavirüs gibi, ”diye ekledi.

Çalışmalar arasında, çocuğuna bakmak yerine gözlerini ekrandan kaldıramayan bir annenin ve bir cenaze töreninde vücudun hemen yanında fotoğraf çeken bir adamın tasviri vardır.

“Aklınıza gelen her şey artık sanal ve uzak. Dünya düzenindeki değişim toplumdaki herkesi sanallaştırıyor ”dedi.

Bu arada, Türkiye’de yaşayan Hollandalı bir gazeteci Wilco Wan Hapen, tüm projelerinde su altı milli takımının başarılı sporcularıyla da çalışan Demirtaş ile işbirliği yaptı.

ABD’den Renee Blundon ve İspanya’dan Gemma Vila ve Luis Martinez de proje üzerinde çalışmak için denize dalanlar arasındaydı.

Proje danışmanı psikiyatrist Engin Olcay, teknolojik bağımlılığın iki ve üç yaşlarındaki çocuklara ulaştığını vurguladı.

Olcay, “Sadece sanal dünyada kendilerini ifade edebilen sınırlı sosyal becerilere sahip bireylerin sosyal ağlarda kurgusal kişilikleri benimsemelerinin kolay bir yoludur” dedi.

“Bu olağanüstü su altı çalışması insanlığı tehdit eden teknolojik bağımlılığa dikkat çekiyor” dedi.

Demirtaş, su altında bu tür mesajlar vermeye devam edeceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM