Peak 1.8 milyar $ ‘lık satın almanın ardından yüksek hedefliyor

Peak 1.8 milyar $ ‘lık satın almanın ardından yüksek hedefliyor

Türk oyun şirketi Peak’in genç ve gizli kurucusu ve çalışanları, ABD devi Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alınmasından sonra yüksek hedefliyor .

Türk şirketin strateji direktörüne göre, Zynga-Peak anlaşması 1 Haziran’da 2006’da Pixar ve Disney arasındaki anlaşmaya benzediğini açıkladı.

“Pixar, merak duyduğumuz ve takip ettiğimiz şirketlerden biri. Bizim için iyi bir rol model oldu ”dedi. Ömer İnönü, 3 Haziran’da Hürriyet gazetesine verdiği demeçte.

“Rakam çok önemli, ama bizim için en önemli kısım, Türkiye’ye genel olarak bir çağrı olması ” dedi.

“Türkiye’deki diğer insanlardan farkımız yok. Eğer yapabilirsek, herkes yapabilir. Biz bu ülkede doğmuş, eğitimli ve büyümüş gençleriz … Bunu Türkiye’nin her yerinde bağırmak istedik. Bu, bağırmak için bir fırsat oldu ”diye ekledi.

10 yıl önce kurulan Tepe, 100 kişilik bir ekiple İstanbul’da faaliyetine devam edecek. Şirket personelinin yaş ortalaması 29’dur.

Kurucusu 40 yaşındaki girişimci Sidar Şahin, medyanın ilgisinden uzaklaşıyor. Daha önce izlesene.com ve Funpac ve Gamegarden oyun firmalarını kurdu. Ayrıca Trendyol e-ticaret şirketinin kurucuları arasında yer aldı.

Güneydoğudaki Şanlıurfa ilinde bir mühendis ve öğretmen olarak doğdu ve ilkokul eğitimini aldı. Orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra prestijli Boğaziçi Üniversitesi’nden ayrıldı.

Anlaşma hakkında kısa bir açıklama yapan Şahin, “her iki firma da insanları oyun yoluyla toplamak için aynı vizyonu paylaşıyor” dedi.
Ayrı bir gelişmede İnönü, gelecek hedeflerini 1 Haziran’da mütevazi bir sanal basın toplantısında daha da özetledi.

“Son on yılda 193 ülkede yüz milyonlarca insana ulaştık ve hayalimiz milyarlara ulaşmaktı” dedi.

Şahin, İstanbul’da Peak Games’i yönetmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

ABD firması, Türk şirketinin tamamını 1.8 milyar dolara satın aldı.

Peak Games günlük 12 milyon aktif kullanıcıya ulaşıyor ve Zynga’nın ortalama mobil günlük aktif kullanıcılarını yüzde 60’tan fazla artırması bekleniyor.

ABD merkezli şirket, “Peak 100 kişilik güçlü bir ekip ve iki yıl boyunca sürekli olarak en iyi 10 ve en iyi 20 ABD iPhone grossing oyunu arasında yer alan iki Forever Franchise, Toon Blast ve Toy Blast getiriyor” dedi. Bir basın açıklaması.

Zynga CEO’su Grank Gibeau, “Peak, dünyanın en iyi bulmaca oyun üreticilerinden biridir ve şirketimize böyle yaratıcı ve tutkulu bir yetenek eklemek için daha heyecanlı olamazdık.

Günlük ortalama 21 milyon aktif kullanıcıya sahip olan ve tarım-simülasyon oyunu FarmVille ile tanınan Zynga, popüler franchise temalı oyunlar yayınlamak için medya satış kuruluşları ile satın alma ve lisans anlaşmaları yoluyla mobil oyun pazarındaki varlığını güçlendiriyor. Ayrıca 2017 yılında Peak Games’in mobil kart oyununu 100 milyon dolara satın aldı.

Zynga, üçüncü çeyrekte Peak anlaşmasını tamamlamayı beklediğini söyledi. Şirket ayrıca, tam yıllık rezervasyon tahminlerini 1.80 milyar $ ‘dan 1.84 milyar $’ a çıkardı ve bu da Peak anlaşmasından herhangi bir katkıyı hariç tuttu.

Almanya merkezli Earlybird Venture Capital, anlaşmanın bir parçası olarak Peak’teki 520 milyon dolarlık hisseden çıkacağını ve Nasdaq listesindeki Zynga’da hisse alacağını söyledi.

Melek yatırımcılar Evren Üçok ve Demet Mutlu, Londra ve Antwerp merkezli Hummingbird Ventures ve Şahin anlaşmanın büyük kazananları olarak görülüyor.

Tarihi anlaşma Zirveyi Türkiye’nin en değerli şirketleri arasına sokuyor.

Türkiye sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank, Peak Games’in ilk Türk tek boynuzlu at olduğunu, yani 1 milyar doların üzerinde bir başlangıç ​​şirketi olduğunu söyledi.

Yetkili, bu satın almanın ülkenin başlangıç ​​ekosistemi için bir kilometre taşı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, satın almanın Türkiye için gurur verici bir an olduğunu söyledi.

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, bu anlaşmanın Türkiye tarihindeki en büyük satın almalardan biri olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM