Taraflar Tempe soruşturmasında kendi bulgularını sunuyor

Taraflar Tempe soruşturmasında kendi bulgularını sunuyor

Şubat 2023’te Yunanistan’ın orta kesimindeki Tempe’de meydana gelen ölümcül tren kazasının nedenlerini araştıran partiler arası parlamento komitesi, her bir partinin kendi sonuçlarını sunmasıyla oturumlarını Pazartesi günü sonlandırdı. Pazartesi günkü çalkantılı oturumu, temsilcileri komiteye katılan partiler arasında sert tartışmalar izledi.

PASOK lideri Nikos Androulakis, iktidardaki Yeni Demokrasi milletvekilleri tarafından temsil edilen hükümet çoğunluğunun amacının “Tempe suçu” hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak değil, bakanların ve onun Yunan Demiryolları Örgütü’ndeki “mavi çocuklarının” sorumluluklarını örtbas etmek olduğunu söyledi. (OSE) ve bağlı kuruluşu ERGOSE’dir. “Yeni Demokrasi’nin sunduğu sonuç, halk için bir utanç ve hakaret anıtıdır” dedi.

Buna yanıt olarak ND, Androulakis’in “sorumsuz ve asılsız eleştirisi” nedeniyle alay etti. “İktidar çoğunluğunu hakaret ve lakaplarla eleştirmeye çalışıyor. Onu takip etmeyeceğiz” dedi.

SYRIZA lideri Stefanos Kasselakis ise sosyal medyada Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in asıl endişesinin “parlamento soruşturma komitesinin çalışmasının nasıl kapatılacağı, Tempe suçunun nasıl örtbas edileceği” olduğunu yazdı.

“Başbakan, 2019’dan sonra sinyalizasyon sistemi olmadığı için hayatını kaybeden 57 kişinin kaybının ağır siyasi sorumluluğunu taşıyor. Ama suçun örtbas edilmesinin tek sorumluluğu Başbakan’a ait. Suç mahallini güçlendirin, sorumlulukları güçlendirin,” diye yazdı Kasselakis.

Çıkar çatışması nedeniyle komitede konuşma yapması yasaklanmış olmasına rağmen, Özgürlük Kursu lideri Zoe Konstantopoulou defalarca müdahale ederek, ND üyesi olan komite başkanı Dimitris Markopoulos’un “dışlanması gerektiğini” ileri sürdü.

Özel prosedürün bir sonraki adımı önümüzdeki dönemde siyasi liderler düzeyinde atılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM