Temmuz ayına kadar Kıbrıs LNG terminali

Temmuz ayına kadar Kıbrıs LNG terminali

Kıbrıs’ta sıvılaştırılmış doğalgaz terminalinin temelinin atılmasından üç yıl sonra 289 milyon dolarlık projeye başlandı. Ancak çalışmaların eksik kalması, LNG’nin taşınması ve kullanılmasına yönelik orta vadeli bir çözümün uygulanmasında gecikmeye neden oluyor. Bu gecikme, artan petrol fiyatlarına alternatif arayan tüketicileri etkilemesi açısından önem taşıyor.

En son güncelleme terminalin tamamlanma oranının %77 olduğunu gösteriyor. Yüklenici tarafından sunulan yeni programa göre kara terminalinin inşaatının 2024 yılı Temmuz ayının üçüncü haftasında tamamlanması öngörülüyor.

Öte yandan, yüzer gaz yeniden gazlaştırma ve depolama ünitesi (FSRU), Şangay’da %98’lik bir tamamlanma oranıyla hızla ilerlemektedir. Şu anda gaz denemeleri yapılıyor ve geçen ağustos ayında ortaya çıkan sorunlar çözülüyor. Bu hafta gemide son kontrollerin tamamlanması bekleniyor.

LNG Prime tarafından hazırlanan bir raporda, Kıbrıs FSRU’nun Çin’de son test aşamasında olduğu belirtiliyor. Ancak yüzer ünitenin teslimi ile Vassilikos’taki kara terminalinin tamamlanması arasında geçen zaman nedeniyle, en az yedi ay faaliyete geçemeyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM