Tempe demiryolu kazası bu haftanın siyasi sahnesine hakim olacak

Tempe demiryolu kazası bu haftanın siyasi sahnesine hakim olacak

Şubat 2023’te 57 kişinin ölümüne yol açan Tempe tren kazası ve siyasi figürlerin olası sorumlulukları, parlamento komitesinin bulgularının genel kurulda tartışılacağı bu hafta gündeme gelecek.

Cezasızlık durumuyla ilgili endişeler, savcının 12 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel saldırıya uğraması ve düzinelerce müşteriye satılması davasının baş şüphelisinin ana suçlama veya tecavüzden beraat etmesi yönündeki tavsiyesinin ardından da arttı. .

Tempe’de tren kazası

Tempe tren kazasına ilişkin Meclis komitesinin soruşturmasının bulguları Çarşamba günü parlamentonun genel kurulunda tartışılacak ve oylanacak.

Şubat 2023’te Yunanistan’ın merkezinde meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan ölümcül tren kazasının nedenlerini araştıran partiler arası komite, her iki tarafın da kendi bulgularını sunmasıyla Pazartesi günü oturumlarını tamamladı.

Tartışılacak rapor, iktidardaki Muhafazakarların vardığı sonuçlardan oluşuyor; muhalefet partileri, hükümeti çağrılan tanıkların sayısını ve soruşturmanın kapsamını sınırlandırarak trajedideki sorumluluklarını örtbas etmeye çalışmakla suçluyor.

Avrupa Savcılığı’nın, ülkenin bakanlara tam dokunulmazlık tanıyan yasal çerçevesinin soruşturmaları engellediğini ve gerçeğin bulunmasını engellediğinin altını çizen açıklamaları da ortamı daha da gerginleştirdi.

EPPO başkanı Laura Kövesi, “23 kamu görevlisi hakkında ceza davası açtık ve Yunan anayasası hükümleri uyarınca davanın muhtemel şüphelisi olan eski bakanlar hakkında soruşturma yürütemedik” dedi. , geçen hafta bir röportajda Kathimerini’ye söyledi .

Parlamento tartışması öncesinde tren kazası Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nun dilekçeler komisyonunda tartışılacak.

Kolonos davası

12 yaşındaki kız çocuğuna seri tecavüz ve fuhuş yaptırıldığı iddiasıyla sanıkların yargılanmasına devam edilecek.

Geçen hafta savcı , tecavüz ve zorla pezevenklik suçlamalarıyla davanın baş şüphelisi olan 55 yaşındaki Ilias Michos’un delil yetersizliği nedeniyle beraat etmesini tavsiye etmişti . Savcının tavsiyesi kamuoyunda tepkiye neden oldu ve binlerce kişi protesto için sokaklara çıktı .

Orta Doğu

Dışişleri Bakanı George Gerapetritis Pazartesi günü Brüksel’de olacak ve Dışişleri Konseyi’ne katılacak, Ortadoğu ve Ukrayna’daki savaşlar gündemin ilk sıralarında yer alacak.

Avrupa Dışişleri Bakanları, konuları ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile video konferans yoluyla tartışacak.

Hafta sonu, yıpranmış Gazze Şeridi’ne yardım götüren ilk gemi, açlıktan ölmek üzere olan bölgeye yiyecek, su ve malzemeleri tamamen boşaltarak Kıbrıs’tan insani bir deniz koridoru açtı. Larnaka limanına ikinci bir gemi yükleniyor ve kıtlığın yaklaştığı bir dönemde insani yardımın artırılmasına yönelik çabalar ve diplomatik görüşmeler bu hafta da devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM