Mitsotakis ve diğer AB liderleri Pazar günü Kahire’de göç konusunu görüşecek

Mitsotakis ve diğer AB liderleri Pazar günü Kahire’de göç konusunu görüşecek

Başbakan Kyriakos Mitsotakis, beş Avrupalı ​​liderle birlikte Pazar günü Kahire’ye gidecek.

Diğer liderler ise Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile Belçika Başbakanları Alexander De Croo ve İtalya Başbakanları Giorgia Meloni’dir.

Mitsotakis’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ile ikili görüşmesi saat 13.15’te gerçekleşecek. Tüm liderler, daha sonra katılımcı ülkelerin tam heyetlerinin de katılacağı saat 14.30’da bir araya gelecek. Liderler saat 17.15’te basın açıklaması yapacak 

Toplantının gündemi tam olarak açıklanmadı. Gazze’deki durum elbette menüde olacak ama en önemli maddenin göç olması bekleniyor. Temmuz 2023’te Tunus ile imzalanan anlaşmaya benzer bir göç anlaşmasının Pazar günü sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ya da daha fazla müzakereye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı bilinmiyor. AB’nin Mısır’a ekonomisi, özellikle enerji sektörü, göç ve sınır yönetimi için 7,4 milyar avro sağlamaya hazır olduğu bildirildi.

İnsan hakları savunucuları, Tunus’la ve Mısır’la yapılacak anlaşmayı, göçü kısıtlamayı amaçladığı ve otoriter rejimlerle müzakere edildiği gerekçesiyle eleştirdi.

Avrupa Komisyonu üyeleri bu hafta başında Strazburg’da göçü tartıştı ve Avrupa Konseyi konuyu gelecek hafta ele alacak. AB, Orta Doğu ve Afrika’dan gelen göçmen akışını sınırlamak ve kontrol etmek konusunda endişeli ve 2015’te meydana gelen türden kitlesel hareketleri kesinlikle görmek istemiyor. Komisyon Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas’ın 12 Mart’taki Strasbourg toplantısı sonrasında basına söylediği gibi , “Avrupa bir sığınma kıtasıdır ve öyle kalacaktır. Ancak göçü düzenli bir şekilde ve kendi şartlarımıza göre yöneteceğiz.” En azından amaç budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM