Türk Ekonomisinin Lokomotifi Otomotiv Sektöründe Rekor İhracat

Türk Ekonomisinin Lokomotifi Otomotiv Sektöründe Rekor İhracat

Türk ekonomisine son 11 yıldır lokomiflik eden otomotiv sektöründe tarihi rekor geldi.

Türk ekonomisine son 11 yıldır lokomotiflik eden otomotiv sektöründe henüz yıl bitmemesine rağmen tarihi bir rekor kırıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin bildirdiğine göre Kasım ayı ihracat rakamları yüzde on yedi büyüyerek rekor kırdı. Otomotiv sektörü geçen Mart ayında kırdığı rekorun ardından 2,6 milyar dolarlık ihracatla ekonomiye en çok katkı sağlayan sektör oldu. Otomotiv sektörünün Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 20’lik payla birinci sırada yer alıyor.

2008 yılına ait olan 24,7 milyar dolarlık ihracat rekoru bu sene henüz yılın bitimine bir ay olmasına karşın 26 milyar dolarlık rakamla kırılmış oldu. Geçen seneye oranla otomotiv sektörü ihracatta yüzde 21 büyüdü. Son 11 yılda tüm sektörlerde en çok ihracat rakamlarını yakalayan otomotiv bu yıl da liderlik kotyuğunu kimselere kaptırmayarak, Türkiye ihracatının lideri konumunda yer alıyor.

İhracatta şampiyonluk koltuğunda oturan otomotiv sektöründe bu başarının yakalanmasında binek otomobillerin payı büyük. İhracatın en çok arttığı ülkeler ise Amerika ve almanya. Dünya’nın otomotiv devleri olarak bilinen ve bir çok ünlü otomobil markasına ev sahipliği yapan bu iki ülkeye bu denli araç satmak ise gerçek bir başarı. Almanya’ya olan ihracat bu sene yüzde 3 artarken, Amerikaya olan ihracat ise tam yüzde 140 arttı. Amerika ülkemizden en çok binek otomobil alıyor. Yüzde 140’lık rakamın, yüzde yüzlük kısmını binek otomobiller oluşturuyor.

Türk otomotiv endüstrisinin mal grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 13 artarak 1 milyar 77 milyon dolar olurken, otomotiv yan sanayi ihracatı da yüzde 22 artarak 905 milyon dolara ulaştı. Kasım ayında eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 21 artarak 471 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 3 artarak 136 milyon dolar oldu.

Türkiye ülke grupları bazında ise en büyük satışı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiriyor. Yurtdışına gerçekleşen satışların yüzde 76’lık kısmı Avrupa birliğine gidiyor. Alternatif pazarlardan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine olan ihracat kasımda yüzde 105 arttı. Orta Doğu Ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 19’ar, Afrika Ülkelerine de yüzde 22 ihracat artışı yaşandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM