Türk hükümeti Afrin operasyonunda ‘yeni evre’ sinyalini verdi

Türk hükümeti Afrin operasyonunda ‘yeni evre’ sinyalini verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin Afrin ilçesine halen devam etmekte olan “Operasyon Zeytin Şubesi” nde, Jandarma Özel Operasyonları’nın (JÖH) görevlendirilmesiyle halkın aleyhine kentsel savaşın yürütülmesine yönelik “yeni bir evre” başlatacak. Koruma Üniteleri (YPG).

“Özel kuvvetlerin konuşlandırılması, önümüzdeki yeni mücadele için hazırlıkların bir işaretidir. Çabanımız şu anda şehir merkezinden uzakta kırsal alanlarda [Afrin] köyler çevresinde devam ediyor. Bu operasyon, savaş alanı daraldıkça sivillerin bulunduğu yerlere doğru ilerleyecektir. “26 Şubat tarihli bir televizyon röportajında ​​Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada,

Türkiye, 20 Haziran’da YPG militanları sınırını temizlemek amacıyla Serbest Suriye Ordusu (FSA) unsurlarıyla birlikte operasyonu başlattı. YPG’den bugüne kadar yaklaşık 500 kilometrekare alana sahip olan Türkiye, 100 binden fazla sivili bulunan Afrin’i kuşatmaya başlayacağını duyurdu. Bu hedef doğrultusunda Türkiye, özellikle kentsel savaş konusunda eğitim almış olan JÖH’un konuşlandırılmasına başlamıştır.

Bozdağ, ülke ordusunun özellikle 2015 yılının sonlarında ve 2016 yılının başında Güneydoğu Anadolu’daki şehirlerde yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile çatışmalarda kentsel alanlarda teröristlerle mücadele deneyiminin bulunduğunu kaydetti.

“Türkiye, Fırat Kalkanı Operasyonu sırasında olduğu gibi, sivillere zarar vermeden konut bölgelerinde terörle mücadele konusundaki geniş tecrübeye sahip” diyerek, Kuzey Aleppo valiliğine Irak İslam Devleti aleyhinde daha önce gerçekleştirilen bir baskın ve Levant (İSİL) ve YPG.

“Bu nedenle, o bölgedeki polis, jandarma ve ordudaki deneyimli özel kuvvetlerimizi kullanmayı planlıyoruz. Bozdağ, tüm teröristleri sivillere zarar vermeden ortadan kaldırarak hedefimize ulaşma çabalarımızı sürdürüyoruz “dedi.

Suriye hava sahası TSK’ya açık

Bu arada Ankara, Birleşmiş Milletlerin savaşa maruz kalmış ülkede bir ay sürecek ateşkes çağrısı nedeniyle operasyonun etkilenmeyeceğini söyleyerek, Türk Hava Kuvvetleri’nin hala Suriye hava sahasını Afrin’deki YPG mevkilerinde kullandığını doğruladı.

“Hava operasyonları ile ilgili bir sorun yok. Hava operasyonları, gerektiğinde yürütülmektedir. Hava sahasının kapatılması söz konusu değil “dedi.

Açıklamasında, birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında tüm tarafları bir ay ateşkes ilan ederek Suriyeli hava sahasının Türk savaşçılarına kapatıldığı yönündeki bildirileri yanıtladı.

Bozdağ, BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen kararın Afrin’deki duruma değinmediğini vurguladı.

“Operasyon Zeytin Şubesi” nin kapsamı YPG, PKK, PYD (Demokratik Birlik Partisi) ve KCK (Kürdistan Toplulukları Birliği) ile sınırlı değildir. Ayrıca, DAESH (Irak İslam Devleti’nin Arapça kısaltması ve Levant) ile savaşı da içeriyor “dedi.

“Bu nedenle bu karar Afrin’deki operasyonumuzu etkilemeyecektir,” dedi.

Bozdağ, Türkiye’nin operasyonu sonucunda herhangi bir sivildin yaralanmadığını ve Afrin’de insani yardım askıya alınmadığını savundu.

“Bu nedenle BM kararını ‘Zeytin Şube Operasyonu’ için geçerli değildir” dedi.

Türkiye, Suriye’deki PKK atılımı YPG bölgesini temizlemek amacıyla 20 Ocak’ta operasyonu başlattı. Ülkenin silahlı kuvvetlerine göre, operasyon başladığından beri 2 binden fazla YPG teröristi “etkisizleştirildi”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM