Türkiye, eski PYD başkanının iadesini isteyen dosyaları Çek makamlarına sundu

Türkiye, eski PYD başkanının iadesini isteyen dosyaları Çek makamlarına sundu

Türkiye, 25 Şubat’ta Türkiye’nin talebi üzerine Çek Cumhuriyeti’nde tutuklanan Suriye Kürt Demokrat Birliği Partisinin (PYD) eş lider eski Salih Müslüman’ı iadesi ile ilgili dosyaları Çek makamlarına sundu.

“[Usulün bir parçası olarak] Adalet Bakanlığı, Çek makamlarına bir tutuklama emri ve iade talebi içeren bir dosya göndermek zorundaydı. Adalet Bakanlığı dosyayla ilgili hazırlıklarını tamamladı ve dosya dün itibariyle Çek makamlarına sunuldu “dedi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 26 Şubat’ta özel yayın kuruluşu NTV ile yapılan bir röportajda söyledi.

Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa Geri Dönderme Sözleşmesinin imzacı devletleri olduğunu belirten Bozdağ, bunun iki ülke için de bağlayıcı olduğunu söyledi. “Geri göndermeye ilişkin düzenlemeler bu perspektif içinde uygulanacaktır. Çek yasal mercileri Türkiye’nin taleplerini bu çerçevede değerlendirecek ve iade lehine karar verecek “diye ekledi.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki iade sözleşmesine göre, iki ülkenin adalet bakanlıkları arasında iade talebi müzakeresi yapılmalıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının süreci yakından takip ederek “gerekli adımların atıldığını” söyledi.

Erdoğan, 26 Şubat’ta Ankara’nın Esenboğa Havalimanı’nda “Yanlış bir şey yapılmadığından emin olmak için gerekli adımların atılmasıyla gerekli toplantıları orada yapıyor” dedi.

PYD’nin eski eş liderleri olan Müslüman, 25 Şubat tarihinde Çek sermayedarının Prag’da “talep ettiği” gerekçesiyle “geçici olarak gözaltına alındı”.

26 Şubat’ta Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Müslüman’ın 24 Şubat’ta Prag’a geldiğini ve Türk Interpol tarafından tespit edildiğini ve Ankara’nın Çek makamlarından tutuklanmasını talep ettiğini söyledi.

“Müslüman’ın Mariott Hotel’de bazı toplantıları vardı. Interpol, kendisine Çek Interpol için gerekli bir başvuruyu tespit ettikten sonra dosyalanmış ve biz de davaya müdahale ettik “dedi.

Dosyaları incelemek için ek süre talep eden savcının talebiyle gelen ertelemenin ardından Müslüman’ın 27 Şubat’ta mahkemede görünmesi bekleniyor.

“Tutuklanmasını ve iadesini istiyoruz. İadesi için bir kural varsa, Avrupa sözleşmelerine göre 40 gün boyunca tutuklanabilir. Bakanlığımız, bu süre zarfında iadenin gerekli dosyalarını gönderecek. “Dedi.

Büyükelçi ayrıca 26 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nden Müslümanların iadesi karşılığında terörle mücadele amaçlı iki Çek şüphelisinin serbest bırakılmasını talep ettiği yönünde çıkan haberlerde ısrar etti.

“Bu iddialar asılsız. Bu tür bilgiye sahip değiliz “dedi.

Türkiye PYD’yi yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) bir dalı olarak gördüğünden, Müslüman şu anda İstanbul ve Ankara’daki ölümcül terör saldırılarıyla ilgili üç ayrı davada şüpheli.

Ankara Ağır Ceza Mahkemeleri ve Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemeleri, Ankara Güvenpark’ın 13 Mart 2016’da bombalanması için savcının talebi üzerine 37 kişinin öldüğü ve 125’inin yaralandığı bir tutuklama emri çıkardı , 17 Şubat 2016’da İstanbul’un Merasim Caddesi’nde 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalama ve 1 Şubat 2018’de Ankara Vergi Dairesi’ndeki patlamayla sonuçlandı.

“Devletin bütünlüğünü ve toprak bütünlüğünü bozmaya çalışmakla” suçlanan Müslüman, İçişleri Bakanlığı’nın “aranan teröristler” listesinde kırmızı kategoride bulunuyor ve yakalanması için 4 milyon liralık ödül alıyor.

Adalet Bakanlığı, Interpol’e Müslüman tutuklanması için kırmızı bir uyarı vermek üzere başvurdu; ardından Interpol kendisi için bir kayıt yaptı ancak kırmızı bir bildirim göndermekten kaçındı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Çek PYD salih müslim

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM