Türk Telekom Hisseleri Gelen Haberle Çakıldı

Türk Telekom Hisseleri Gelen Haberle Çakıldı

Borçlarını ödeyemeyen türk telekom’u kimin alacağı tartışılırken katarlı şirket ooredoo görüşmelerin pazarlık aşamasına geçmediğini açıkladı.

Katarlı telekom şirketi ooredoo türk telekom hissesi alımı ile alakalı ön görüşmeler yapıldığını ancak bu ön görüşmelerin pazarlık aşamasına ilerlemediğini açıkladı.

Ooredoo katar borsası’na pazar günü açıklama yaptı.

Kasım ayında katarlı telekomünikasyon şirketi ooredoo’nun, türk telekom’un temerrütteki ana paydaşının payını almakla ilgilendiği basına yansımıştı.

Ortadoğu ve afrika’nın en büyük altıncı telekomünikasyon şirketi olan ooredoo, kaynaklara göre türk telekom’un yüzde 55’ine haiz olan otaş’a teklif vermeye karar vermişti.

Türk telekom’un ana paydaşı otaş, eylül 2016’dan bu yana 2013’te 29 bankadan alınan 4,75 milyar dolarlık kredinin üç ödemesini yapamadı. Kreditörler arasında en efsunk paya sahip olan bankalar akbank, garanti ve iş bankası bulunuyor. Kredi yapılandırması ve saudi telecom ile görüşmeler için bankalar eylül ayında lazard ltd. And raiffeisen investment ag ile anlaşmıştı.

Türk telekom’un yüzde 25 hissedarı olan gömü, otaş’a ağustos’un başlangıcında bir mektup yazarak kredi problemininin çözümü için 60 gün vakit vermiş, temerrüt probleminin çözülememesi niteliğinde hazine’ye idare kurulunu değişiklik yapma yetkisi veren şirketin esas laflaşmesindeki ilgili madde hatırlatılmıştı.

Otaş’a verilen kredide akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, güvence 1 milyar dolar iş bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
türk telekom

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM