Türkiye, Soçi kararlarını memnuniyetle karşıladı; tüm aktörleri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı

Türkiye, Soçi kararlarını memnuniyetle karşıladı; tüm aktörleri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı

Türkiye, 30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi tarafından güney komşusundaki barış ve istikrar için katkıda bulunmaya söz veren bir anayasa komisyonu kurulmasını memnuniyetle karşıladı.

“Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun olarak Suriye’ye gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm çabalarını her platformda da desteklemeye devam edecektir. Türkiye, Suriye rejimini ve yeryüzünde kaldıraç sahibi tüm aktörleri beklemektedir. Suriye’deki çatışan taraflara güvenilir bir siyasi çözüm müzakereleri yapmak için sorumluluklarını yerine getirmek “olarak belirtti.

Sochi toplantısının en önemli sonucu, anayasa komisyonunun kurulması ve bu komite için 150 aday havuz seçilmesi çağrısında bulunulduğunu vurguladı ve Türk delegasyonunun muhalefetle istişarede bulunan 50 adayın bir listesini sunduğunu hatırlattı. .

“Bir sonraki aşamada, BM Özel Elçisinin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı uyarınca bugüne kadar gerçekleştirilen Cenevre Sürecine uygun olarak muhalefetin orantılı olarak temsil edilmesine dikkat edecek bir Anayasa Komitesi kurması bekleniyor. BM Suriye Özel Elçisi Komitesi, 150 aday listesinden ya da listenin dışından isimler atayabilecek. Anayasa Komitesinin kuruluş süreci, muhalefetin garantörü olarak Türkiye tarafından yakından takip edilecek “dedi.

Türk Bildirgesi ayrıca, Yüksek Müzakereler Komitesi ve Suriye Ulusal Koalisyonunun, kongre ile ilgili olarak henüz çözülmeyen kaygılar ve belirsizlikler yanında ateşkes ihlalleri nedeniyle kongreye katılmamaya karar verdiğini de hatırlattı.

“Öte yandan, Kongreye katılmak için Ankara’dan Soçi’ye giden bazı muhalif üyelerden oluşan bir heyet, Kongre Merkezi ve Havalimanı’na konan resim ve poster posterlerine tepki olarak ülkeye girmeyi reddetti. rejim bayrakları “olarak nitelendirerek, grubun kongrede Türkiye tarafından temsil edildiğini hatırlattı.

Türk ve Rus cumhurbaşkanları daha sonra konuşurken

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir önceki gün Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Kongresi ‘nin sonuçlarını görüşmek üzere 31 Ocak sabahı telefonda konuştu.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı, “zirvede yaşanan sorunlara rağmen” sonucunda iki lider sonunda “kayda değer bir sonuca” ulaşıldığı konusunda anlaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM