Uzman, emlak fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini söyledi

Uzman, emlak fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini söyledi

Henley &’den üst düzey bir yönetici, Yunan hükümetinin Altın Vizeye hak kazanmak için gereken minimum yatırım değerini 500.000 Euro’ya çıkarma kararının, ülkeyi bazı umutlu alıcıların erişiminden uzak tutabileceğini, ancak programın devam eden genişlemesini engellemeyeceğini söylüyor. Partners, Kathimerini’ye Yunanistan’da emlak fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Yatırım programı yoluyla oturum ve vatandaşlık için danışmanlık hizmetlerinde uzmanlaşmış çok uluslu şirketin Cenevre ofisi başkanı Marios Rafail, Yunanistan Altın Vize programının uluslararası yatırımcılar için çekici olmaya devam ettiğini, özellikle de onların fiziksel varlığını gerektirmediğini açıklıyor. Henley & Partners’a göre Yunanistan’daki yabancı gayrimenkul alıcıları kendilerini uzun vadeli konumlandırıyor ve %70’i mülkü kendisi kullanmıyor. Bu arada Çin dışında ABD ve Hindistan da hızla gelecek vaat eden yatırımcı havuzlarına dönüşüyor.

Rafail aynı zamanda Altın Vize programının Yunanistan’da kira oranlarının hızla artmasına katkıda bulunduğu yönündeki yaygın algıya da karşı çıkıyor ve bu ülkede gayrimenkul satın almak için nakit işlemlerin kaldırılmasının gayrimenkulle ilgilenen müşteri türlerinden gelen talebi etkilemeyeceğini savunuyor. bu tür programlar.

Son yıllarda kaç yabancı Yunanistan’da mülk edindi?

Hesaba katılması gereken birçok farklı parametre olduğundan net bir tabloya sahip değiliz. Golden Visa yatırımcılarının yanı sıra, Yunanistan’da tek seferlik emlak vergisi veya emeklilere yönelik özel çerçeve gibi vergi teşviklerinden yararlanan, çoğu Avrupalı ​​olmak üzere çok sayıda yabancı emlak alıcısı da var. Ayrıca Altın Vize almak için gayrimenkul yerine vadeli mevduat gibi finansal araçları tercih eden yatırımcılar da bulunmaktadır.

Ancak son iki yılda firmamız Golden Visa yatırımcılarında katlanarak bir artış gördü. Şu anda ayda 200 milyon Euro’nun üzerinde bir gelir sağlayan programa ilişkin mevcut verilere göre, birikmiş iş miktarı bir yılda üç katına çıktı ve Temmuz ayına kadar Altın Vize için yaklaşık 20.000 başvuru yapıldı.

Bu yatırımcıların temel özelliklerinden bazıları nelerdir? Örneğin nereden geliyorlar ve ekonomik profilleri nasıl?

Geleneksel olarak yatırımcıların ana kaynağı Çin’di ancak son birkaç yılda başka bir havuzdan, yani ABD’den gelen başvurularda artış gördük. Ama Hindistan da. Çin ve Orta Doğu’daki geleneksel oyuncularımızın yanı sıra eski Sovyet ülkelerinden de alıcılarımız var. Önceki 250.000 avroluk sınırın ne kadar düşük olduğu göz önüne alındığında, her türden insanı görüyoruz, ancak ekonomik profil açısından çoğu milyoner, hatta multi-milyoner.

Satın aldıkları mülkte mi yaşamayı yoksa onu kâr amacıyla mı kullanmayı tercih ediyorlar?

Yaklaşık %70’inin bunu kendileri kullanmadığını, kiraya verdiğini söyleyebilirim.

‘Mevcut verilere göre, bir yılda birikmiş iş yükü üç katına çıktı ve Temmuz ayına kadar Altın Vize için yaklaşık 20.000 başvuru yapıldı’

Neden Yunanistan’ı seçiyorlar?

Öncelikle Yunanistan bir turizm destinasyonu olarak marka ismine sahip olduğundan diğer Golden Visa programlarına göre daha caziptir. Dahası, 250.000 euroluk alt limit çok düşük; örneğin Portekiz programının aksine, Altın Vizeyi aldıktan sonra yatırımcının ülkede fiziksel bir varlığa sahip olmasına gerek yok. Alıcıların ülkede yılda en az yedi ay geçirmesi gerekiyor. Diğer bir faktör de taleplerin dört ila beş ay içinde işleme alınma hızıdır ve son fakat bir o kadar da önemlisi, Yunanistan, Altın Vize programı olan diğer ülkelere göre çok daha cazip emlak fırsatları sunmaktadır.

Bu yatırımcılar ne tür mülkleri tercih ediyor ve nerede?

İki tür yatırımcı vardır: Gerçekten Altın Vize peşinde koşanlar ve aynı zamanda iyi bir yatırım sağlayacak bir mülk seçenler ve Yunanistan’da tatil evi isteyenler. Çoğu, bahsettiğim gibi, mülklerini kiraya veriyor. Atina’nın merkezini veya güney banliyölerini tercih etme eğilimindeler. Son dönemde Selanik’e, özellikle de İyonya adalarına ve özellikle Korfu’ya olan talepte bir artış var. Girit başka bir iyi destinasyondur.

Yunan hükümeti minimum Altın Vize yatırımını 250.000 avrodan 500.000 avroya çıkardı. Bu durum talebi nasıl etkiledi?

Çoğu bölge artıştan etkilenmediği için talep hala mevcut ve talebin daha da artmasını bekliyoruz.

Yunan makamları da artık gayrimenkul alımlarında nakit kullanılamayacağını duyurdu. Bunun bir etkisi olacak mı?

Henley & Partners olarak bu tür yöntemleri zaten tavsiye etmiyoruz ve her zaman banka transferlerini öneriyoruz.

Altın Vize programı, Airbnb’lerin çoğalması ve krizden sonra piyasanın toparlanmasıyla birleştiğinde, arzın talebe yetişememesi nedeniyle Yunanistan’da konut fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Emlak patlamasının toplumsal etkisi ve Yunan yetkililerin arzı nasıl artırabileceği konusunda neler söylemek istersiniz?

Aynı soru, konut fiyatlarının yükselişi ve bunun yatırımcılar tarafından nasıl etkileneceğinin tartışıldığı Portekiz’deki Altın Vize programında da gündeme geldi. Ancak Portekiz ve Yunanistan’daki emlak ilanlarına bakarsanız, satışların yalnızca küçük bir kısmı Golden Visa yatırımcılarını ilgilendiriyor, yani etkileri sanıldığından çok daha küçük.

Tedbirlere gelince, sınırın iki katına çıkarılması, Selanik, Mikonos ve Santorini’nin yanı sıra Atina’nın çoğu bölgesinde emlak fiyatlarının doğru dengede tutulması açısından doğru yönde atılmış bir adımdır.

Yunan pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Fiyatlar 2016-2017 ile karşılaştırıldığında kesinlikle artıyor ancak 2008 yılına göre daha düşük. Yunan ekonomisinin olumlu görünümünü, özellikle de yatırım yapılabilir seviyeye ulaşmasını göz önünde bulundurarak ve fiyatları diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırdığımızda, bu konuda oldukça iyimseriz. fiyatlar organik olarak artmaya devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM